Lajme nga Bota

Greqi/ Rrëzohet dhe shpërthen në flakë avioni ukrainas i ngarkuar me municione. 8 pasagjerë humbin jetën

Greqi/ Rrëzohet dhe shpërthen në flakë avioni ukrainas i

Një avion mallrash, Antonov, i një linje ajrore ukrainase, i ngarkuar me municione u rrëzua mbrëmjen e së shtunës pranë qytetit Kavalla në Greqinë veriore. Mediat greke thonë se në bordin e avionit, mund të kenë qenë 8 persona të cilët kanë vdekur.

Avioni u nis nga Nishi, Serbi për në Amman, Jordani. Nisja u bë rreth orës 18:36 UTC dhe po kalonte detin Egje kur u kthye në drejtim të Greqisë në orën 19:29 dhe vetëm pak orë më vonë u rrëzua në një fushë pranë Kavalës.

Avioni lëshoi ??një sinjal rreziku dhe donte të bënte një ulje emergjente në Kavala, pasi një nga motorët e tij dështoi dhe mori flakë, por humbi nga radari menjëherë pas kësaj dhe u rrëzua në një fushë. Fatmirësisht nuk u rrezikua jeta e asnjë banori të zonës.

Ajri në zonë është bërë toksik, me autoritetet vendase që kanë rekomanduar banorët e zonë të mbajnë maska dhe të qendrojnë brenda shtëpive, pa hapur dyer e dritare.

Raportohet se në vendngjarje është gjetur dhe një substancë e bardhë e panjohur.