Lajme nga Bota

Gruaja e parë Kryeministre e Suedisë dorëhiqet pak orë pas emërimit

Gruaja e parë Kryeministre e Suedisë dorëhiqet pak orë pas

Kryeministrja e parë grua e Suedisë ka dhënë dorëheqjen vetëm disa orë pasi u emërua. Magdalena Andersson, u shpall si udhëheqëse të mërkurën, por dha dorëheqjen pasi partneri i saj i koalicionit u largua nga qeveria dhe buxheti i saj nuk u miratua.

Në vend të kësaj, parlamenti votoi për një buxhet të hartuar nga opozita, i cili përfshin të djathtën ekstreme kundër emigrantëve.

"Unë i kam thënë folësit që dëshiroj të jap dorëheqjen," u tha zonja Andersson gazetarëve.

Partneri i saj i koalicionit, Partia e Gjelbërve tha se nuk mund të pranonte një buxhet "të hartuar për herë të parë me të djathtën ekstreme".

Zonja Andersson tha se ajo shpresonte të përpiqej të bëhej sërish kryeministre si një udhëheqëse e vetme e qeverisë së partisë.

"Ekziston një praktikë kushtetuese që një qeveri koalicioni duhet të japë dorëheqjen kur një parti tërhiqet," tha socialdemokrati të mërkurën. “Nuk dua të drejtoj një qeveri, legjitimiteti i së cilës do të vihet në dyshim”, shtoi ajo.

Kryetari i parlamentit tha se do të kontaktojë me drejtuesit e partive në lëvizjen e ardhshme.

Zonja Andersson u zgjodh kryeministre më herët të mërkurën, sepse sipas ligjit suedez, asaj i nevojitej vetëm shumica e deputetëve.

Njëqind vjet pasi grave suedeze iu dha e drejta e votës, liderja 54-vjeçare socialdemokrate u duartrokit në këmbë nga seksionet e parlamentit, ose Riksdag.

Zgjedhja e saj në krye të një qeverie të pakicës pasoi një marrëveshje të 11-të me partinë e majtë të opozitës, në këmbim të pensioneve më të larta për shumë suedezë. Ajo siguroi gjithashtu mbështetjen e partnerit të koalicionit, të Gjelbërve.

Nga 349 anëtarët e Riksdag, 174 votuan kundër saj. Por në krye të 117 deputetëve që mbështetën zonjën Andersson, 57 të tjerë abstenuan, duke i dhënë asaj fitoren me një votë të vetme.

Një ish-kampione noti për të rinj nga qyteti universitar i Uppsala, ajo filloi karrierën e saj politike në vitin 1996 si këshilltare politike e kryeministrit të atëhershëm Goran Persson. Ajo ka kaluar shtatë vitet e fundit si ministre e financave.

Përpara se deputetët të mbështesnin Magdalena Andersson, Suedia ishte i vetmi shtet nordik që nuk kishte kurrë një grua si kryeministre.

Emërimi si gruaja e parë kryeministre në historinë suedeze duhej të ishte arsye për një natë festimi për Magdalena Andersson, por dielli mezi kishte perënduar kur ajo dorëzoi njoftimin e saj.

Megjithatë, kompleksiteti i politikës suedeze do të thotë që ne nuk mund të supozojmë se e kemi parë fundin e historisë. Nëse do të ketë një tjetër votim për kryeministër, zonja Andersson ndoshta do të votohet përsëri. Kjo për shkak se partia e Gjelbër ka premtuar ta mbështesë atë, pavarësisht dorëheqjes si partnere formale e koalicionit. Por ajo do të përfundonte në një pozicion vulnerabël në krye të një qeverie të brishtë të pakicës dhe do t'i duhej ende t'i përmbahej buxhetit të krahut të djathtë të votuar tashmë nga parlamenti.

Ajo që ka nënvizuar është se i gjithë ky kaos politik tregon sa e përçarë është politika suedeze tani. Ne do të duhet të presim dhe të shohim nëse votuesit e kalojnë bllokimin me një zhvendosje të konsiderueshme djathtas apo majtas në zgjedhjet e vitit të ardhshëm.

Tiranapost.al