Lajme nga Bota

Grupi mafioz Ndrangheta: Italia përgatitet për gjyqin më të madh në dekada, politikanë dhe zyrtarë të përfshirë

Grupi mafioz Ndrangheta: Italia përgatitet për gjyqin më të

Qindra anëtarë të dyshuar të grupit mafioz më të fuqishëm në Itali do të përballen me drejtësinë, në gjyqin më të madh të krimit të organizuar në Itali prej dekadash. 355 mafiozët e dyshuar dhe zyrtarë të dyshuar si të korruptuar u akuzuan pas një hetimi të gjatë mbi grupin mafioz Ndrangheta. Më shumë se 900 dëshmitarë pritet të japin dëshmi dhe fleta e akuzës përfshin vrasje, trafik droge, zhvatje dhe pastrim parash.

Gjyqi fillon ditën e sotme dhe pritet të zgjasë më shumë se dy vjet. Gjyqi do të zhvillohet në një ndërtesë të modifikuar posaçërisht në rajonin jugor të Kalabrisë, e cila është në zemër të territorit 'Ndrangheta.

Ndërtesa është shndërruar në një sallë gjykate të fortifikuar për të krijuar hapësirë ??për qindra njerëz që mund të marrin pjesë në proces.

Grupi mafioz Ndrangheta: Italia përgatitet për gjyqin më të

Asnjë gjyq mafioz nuk është mbajtur në Itali në një shkallë të tillë që nga vitet 1980. Ndryshe nga gjyqi i mëparshëm, i cili filloi nga 1986 deri në 1992 dhe shënjestroi një numër të madh të familjeve Cosa Nostra në Siçili, gjyqi i sotëm ka për qëllim vetëm një grup, familjen Mancuso, për të cilën thuhet se është grupi më i fuqishëm i mafies së përhapur me emrin Ndrangheta. Megjithëse Ndrangheta tashmë është grup më i madh se Cosa Nostra, klani Mancuso thuhet se vepron kryesisht në provincën kalabreze të Vibo Valentia.

Gjatë një seance të fundit paragjyqësore u deshën më shumë se tre orë për të lexuar emrat e të pandehurve. Ato përfshijnë politikanë, oficerë policie, nëpunës civilë si dhe anëtarë të dyshuar dhe bashkëpunëtorë të grupit. I pandehuri i profilit më të lartë është shefi i dyshuar i klanit Luigi Mancuso, 66, i njohur gjithashtu si "Xhaxhai".

Të pandehurit e tjerë thuhet se janë me pseudonime të tilla si "Ujku", "Fatty" dhe "Blondie". Numri i të akuzuarve shkon në më shumë se 400. Këto përfshijnë Giancarlo Pittelli, një avokat dhe ish-senator i partisë Forza Italia të ish-kryeministrit Silvio Berlusconi.

 'Ndrangheta' besohet se kontrollon furnizimin e sasive të mëdha të kokainës që hyjnë në Evropë nga Amerika e Jugut dhe vende të tjera.

*BBC/Tiranapost.al.