Lajme nga Bota

Hakerët kinezë vjedhin 60 mijë emaile nga DASH

Hakerët kinezë vjedhin 60 mijë emaile nga DASH

Hakerët e lidhur me qeverinë kineze vodhën rreth 60,000 emaile nga llogaritë e dhjetë punonjësve të Departamentit të Shtetit në fillim të kësaj vere, tha një zyrtar i Senatit amerikan për Reuters të mërkurën.

Zyrtari tha se emailet ishin vjedhur nga 10 llogari të ndryshme të Departamentit të Shtetit.

Edhe pse emrat e tyre nuk u publikuan, të gjithë përveç njërit kanë punuar në rastet që përfshijnë rajonin e Azisë Lindore dhe Paqësorit, tha ai.