Lajme nga Bota

Hamasi “breshëri raketash” në Tel Aviv! Izraeli i jep fund armëpushimit

Hamasi “breshëri raketash” në Tel Aviv! Izraeli i jep fund

Pas përfundimit të armëpushimit 7-ditor, Izraeli ka intensifikuar sulmet në jug të Rripit të Gazës rreth Khan Yunis, duke urdhëruar evakuimin e civilëve, ndërsa Hamasi lëshoi ​​breshëri raketash në disa qytete në shtetin hebre.

Hamasi thotë se në bashkëpunim me Xhihadin Islamik kanë lëshuar mni 250 raketa drejt Tel Avivit, por edhe në qytete të tjera, ndërsa dy ushtarë kanë mbetur të vrarë.

Nga ana tjetër, ushtria izraelite thotë se nën sulmet e tyre kanë qenë edhe tunelet e Hamasit, komandat e Hamasit në terren dhe depot e municioneve. Ushtria thotë se një njësi sulmi nga Brigada e 7-të e Blinduar e Ushtrisë zbuloi dhe vrau 7 anëtarë të Hamasit duke përdorur një dron.