Lajme nga Bota

Tërmeti në Afganistan shkakton 255 viktima

Tërmeti në Afganistan shkakton 255 viktima

Të paktën 255 persona kanë humbur jetën dhe qindra të tjerë janë plagosur pas një tërmeti me magnitudë 5.9 ballë që goditi Afganistanin lindor sot.

Tërmeti në Afganistan shkakton 255 viktima

Tërmeti goditi në orën 1:24 të mëngjesit rreth 46 kilometra në jugperëndim të qytetit të Khost, i cili shtrihet afër kufirit të vendit me Pakistanin.

Tërmeti në Afganistan shkakton 255 viktima

Tërmeti u regjistrua në një thellësi prej 10 kilometrash, sipas USGS.

Tërmeti në Afganistan shkakton 255 viktima

Viktimat raportohen nga rrethet Barmal, Zirok, Nika dhe Giyan të provincës Paktika.

Mendohet të ketë të tjerë njerëz nën rrënoja.