Lajme nga Bota

Ish-Bashkëshortja e Salman Rushdie reagon me një mesazh në Twitter pas sulmit që iu bë shkrimtarit

Ish-Bashkëshortja e Salman Rushdie reagon me një mesazh në

Padma Lakshmi-ish bashkëshortja e Salman Rushdie ka reaguar pas sulmit me thikë që iu bë shkrimtarit të premten.

Ish-Bashkëshortja e Salman Rushdie reagon me një mesazh në

Autorja dhe prezantuesja 51-vjeçare me anë të një mesazhi në Twitter është shprehur se ndihet e lehtësuar që gjendja e tij shëndetësore po përmirësohet

"Jam e shqetësuar dhe pa fjalë. Tani uroj për një shërim sa më të shpejtë", shtoi ajo.

Një vështrim prapa në martesën e tyre

Lakshmi dhe Rushdie kanë qenë të martuar nga viti 2004 deri në vitin 2007, pasi u takuan fillimisht në vitin 1999.

"Për ne indianët, ai është si Hemingway," i tha Lakshmi revistës People në 2016. "Imagjinoni një grua të re në të njëzetat, që i do librat dhe që kishte botuar librin e saj të vogël të gatimit dhe vjen ky djalë. Dua të them, ai ishte gjëja më e mirë që më ka ndodhur ndonjëherë. Fakti që dikush i atij niveli dhe kalibri ishte mjaft i interesuar për mua dhe që të donte të më çonte në drekë ishte disi e pabesueshme.”

Endometrioza e rëndë e padiagnostikuar e Lakshmit çoi në dhimbje kronike. Kjo është ajo që ajo mendon se çoi në divorcin e tyre.

"Endoometrioza ishte padyshim një arsye kryesore që martesa ime dështoi dhe nuk mendoj se ndonjëri prej nesh e kuptoi atë në atë kohë”, tha ajo. "Unë mendoj se kjo është edhe sepse e fsheha atë në një farë mase, jo qëllimisht, por ju e dini, është e çuditshme të flasësh për menstruacionet gjatë gjithë kohës. Është gjëja më pak seksi në botë.”

“Unë mendoj se Salman e mori atë personalisht dhe u ndje i refuzuar”, tha ajo. "Unë mund ta kuptoj atë."8 MARS 2016 05:29

Dyshja mbetën miq të mirë.

Të premten, romancieri 75-vjeçar u sulmua dhe u godit me thikë në qafë në Nju Jork. Rushdie po bëhej gati të jepte një leksion në Institutin Chautauqua në Chautauqua kur një burrë iu afrua.

Të dielën, djali i Rushdie, Zafar në një deklaratë në NBC Neës tha:

“Pas sulmit të së premtes, babai im mbetet në gjendje kritike në spital duke marrë trajtim të gjerë mjekësor të vazhdueshëm. Ne jemi jashtëzakonisht të lehtësuar që dje ai u hoq nga ventilatori dhe oksigjen shtesë dhe ai ishte në gjendje të thoshte disa fjalë. Megjithëse dëmtimet që ndryshojnë jetën janë të rënda, sensi i tij i zakonshëm i humorit i guximshëm dhe sfidues mbetet i paprekur. Ne jemi shumë mirënjohës për të gjithë anëtarët e audiencës që me guxim u hodhën në mbrojtjen e tij dhe dhanë ndihmën e parë së bashku me policinë, për mjekët që janë kujdesur për të dhe për mbështetjen nga e gjithë bota.”

Një zëdhënës i Prokurorit të Qarkut Chautauqua tha se lëndimet e Rushdie përfshijnë plagë me thikë në qafë dhe gjoks dhe të tjera në fytyrë dhe bark që i shpuan syrin dhe mëlçinë.