Lajme nga Bota

Ivanka Trump njëlloj si babai i saj, është e fiksuar pas parave e statusit

Ivanka Trump njëlloj si babai i saj, është e fiksuar pas parave e

“Ivanka Trump njësoj si babai i saj dëshiron paratë e lavdërimet dhe ka përçmimin e tij të dukshëm për njerëzit e varfër. Këto cilësi i ka pasur që në moshë të re”. Kështu shprehet një ish-mike e saj e shkollës, Lysandra Ohrstrom, e cila i ka kushtuar vajzës së Presidentit të SHBA një ese.

“Vajza e Donald Trump ishte e fiksuar me statusin dhe fajsonte shokët e klasës për shkeljet e rregullave të shkollës. Ajo kishte radarin e Trump për statusin, paratë dhe fuqinë. Kishte instinktin e babait të saj për të hedhur të tjerët nën autobus për të shpëtuar veten", pretendon Ohrstrom, e cila e përshkruan 39-vjeçaren Ivanka Trump si shoqen e saj më të mirë.

Në fragmentin më të ashpër, Ohrstrom pretendon se në mes të të 20-ave ajo i rekomandoi mikes të saj librin Empire Falls, një roman fitues i çmimit Pulitzer nga Richard Russo për personazhet e klasës punëtore në një qytet të vogël në Maine.

"Ly, pse do të më thuash të lexoj një libër në lidhje me njerëzit e varfër të ndyrë?”, kështu është shprehur Ivanka sipas mikes së saj.

“Nën manikyrin e saj, vajza e presidentit herë pas here tradhtonte "skajet më të ashpra, më Trumpiane", shkruan ajo.

Ohrstrom, një gazetare që raportonte nga Libani, tregon se një gjerdan me emrin e saj në arabisht e tërhoqi Ivankën. “Një natë në mes të darkës, ajo hodhi një vështrim në gjerdan dhe tha:‘ Si ndihet i dashuri juaj hebre kur jeni duke bërë seks dhe ai gjerdan e godet në fytyrë? Si mund ta vishni atë gjë? Thjesht bërtet ‘terrorist”.

Ohrstrom u miqësua me Ivankën në klasën e shtatë, kur ishin rreth të 12-ave, në Chapin, një shkollë vajzash në Manhattan’s Upper East Side.

Ohrstrom ishte e ftuar nderi në dasmën e Ivanka-s në 2009 me Jared Kushner, pas së cilës miqësia mes tyre u ftoh tregon ajo.

Ohrstrom shprehet se e kishte shkruar artikullin për të treguar Ivankën e vërtetë, pavarësisht nga rreziku për t’u quajtur një elitiste hipokrite, e privilegjuar që kërkon të përfitojë nga lidhja e saj familjare.

Kur Ivanka u bashkua me ekipin e Shtëpisë së Bardhë të Donald Trump në vitin 2017, Ohrstrom priste që ajo të moderonte tendencat më regresive e raciste të presidentit.

“Ivanka e kishte kaluar karrierën e saj duke projektuar një version më të lëmuar dhe intelektual të markës Trump, duke përzier feminizmin mijëvjeçar me një "tregim mitik" të mendjemprehtësisë së biznesit, por kjo u shpërbë kur ajo miratoi politikat e babait të saj dhe emërimet gjyqësore”, shkruan Ohrstrom. "Unë kam parë se si Ivanka ka hedhur poshtë imazhin që ajo ka punuar aq shumë për ta ndërtuar."

Është e paqartë se çfarë do të bëjë Ivanka pasi Joe Biden të transferohet në Shtëpinë e Bardhë në janar. Ajo mbylli kompaninë e saj të veshjeve dhe këpucëve në 2018, për shkak të kontrollit dhe çështjeve të konfliktit të interesit në lidhje me punën e saj në administratën e babait.

Ka spekulime se ajo mund të kandidojë për zyra publike. Në një intervistë të fundit të RealClearPolitics, ajo e përshkroi veten si një "Republikane Trump" dhe "një pragmatiste kur bëhet fjalë për gjithçka". Ajo doli fuqimisht kundër abortit, një qëndrim i ndarë nga baza e partisë Republikane. "Unë jam pro jetës" tha ajo.

*Artikulli i marrë nga The Guardian. Përkthyer dhe përshtatur për Tiranapost.al.