Lajme nga Bota

Joe Biden zgjedh një grua me ngjyrë si kandidate për zv.presidente. Njihuni me Kamala Harris

Joe Biden zgjedh një grua me ngjyrë si kandidate për

Joe Biden ka përzgjedhur senatoren e Kalifornisë Kamala Harris si kandidate për nën presidente në zgjedhjet e 3 nëntorit. Përzgjedhja e Biden ka bërë bujë në mediat amerikane pasi senatorja ka qenë një ish rivale e Biden për drejtimin e Shtëpisë së Bardhë. Ajo e ka kritikuar jo në pak raste demokratin Biden. Megjithatë senatorja u kthye në një zë të fortë e mbështetës ndaj tij.

Joe Biden zgjedh një grua me ngjyrë si kandidate për

Kamala Harris është 55 vjeçe, gruaja e parë me ngjyrë dhe me origjinë indiane e cila nominohet për postin në zyrën kombëtare nga një parti e madhe. Ajo lindi në Oakland të Kalifornisë nga dy prindër emigrantë, nëna me origjinë indiane dhe babai me origjinë nga Xhamajka.

Kamala është e martuar me avokatin Douglas Emhoff. 

Joe Biden zgjedh një grua me ngjyrë si kandidate për

Po ashtu Kamala është gruaja e katërt në histori që zgjidhet për të qenë pjesë e presidencës. Stili i garës dhe fushatës së Harris komentohet si më i fuqishëm nga ai i Biden, kjo për shkak të aftësive të saj në debatet politike, po ashtu identiteti i saj dhe historia familjare që shumë e konsiderojnë frymëzuese.

Teksa e zgjedh si partneren e saj politike, Biden mund të jetë duke vulosur për katër ose 8 vite 55 vjeçaren si drejtuese de fakto të partisë.

Presidenti Donald Trump, reagoi shumë shpejt me një video të cilën e publikoi në llogarinë e tij në Twitter, ku thuhet se Kamala Harris kandidoi për postin e presidentit (në garën brenda Partisë Demokrate) duke mbështetur të majtën radikale dhe se amerikanët e hodhën poshtë kandidaturën e saj.

Joe Biden po ia jep frenat në dorë Kamalës, ndërsa të dy ata përqafojnë të majtën radikale. Joe i ngadaltë dhe Kamala hipokrite: të përkryer së bashku, të gabuar për Amerikën”, shkruhet në videon e Trump.