Lajme nga Bota

Julian Assange rikthehet në Australi si njeri i lirë, momente nga takimi me bashkëshorten

Julian Assange rikthehet në Australi si njeri i lirë, momente nga

Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange është kthyer në shtëpi në Australi pas lirimit nga burgu në Londër.

Brohoritjet shpërthyen nga mbështetësit e mbledhur në aeroportin e Canberra ndërsa Assange zbriti nga avioni.

Gruaja e tij Stella e priti me një buzëqeshje në fytyrë. Assange e tërhoqi atë në përqafim.Për 14 vitet e fundit, Assange ka qenë në një betejë ligjore me zyrtarët amerikanë, të cilët e akuzuan atë për zbulimin e dokumenteve të klasifikuara, të cilat ata thonë se rrezikojnë jetë.

52-vjeçari nuk mori pjesë në konferencën për shtyp në Canberra, përkundrazi la avokatin dhe gruan e tij të flisnin në emër të tij.

"Julian donte që unë t'i falënderoja sinqerisht të gjithë. Ai donte të ishte këtu. Por ju duhet të kuptoni se çfarë ka kaluar. Ai ka nevojë për kohë, duhet të rikuperohet dhe ky është një proces," tha ajo në një konferencë për shtyp pas mbërritjes së burrit të saj.