Lajme nga Bota

Katari thotë se 400 punëtorë u vranë gjatë ndërtimit të infrastrukturës për të pritur Turneun e Futbollit

Katari thotë se 400 punëtorë u vranë gjatë

Shefi për organizimin e Kupës së Botës në Katar ka thënë se rreth 400 njerëz vdiqën gjatë punimeve për të ndërtuar stadiumet dhe infrastrukturën për të pritur Turneun Botëror të futbollit, një shifër shumë më e lartë se sa ishte deklaruar më parë.

Duke folur në një intervistë televizive me Piers Morgan të martën, Hassan Al-Thaëadi tha se autoritetet e Katarit nuk kishin një shifër të saktë kur u pyetën fillimisht se sa punëtorë emigrantë kishin vdekur.

"Vlerësimi është rreth 400," tha ai. “Midis 400 dhe 500, nuk e kam numrin e saktë. Kjo është diçka që po diskutohet.”

Katarianët kanë dhënë më parë një shifër prej vetëm tre vdekjesh të lidhura me punën, me 37 vdekje të tjera që nuk ishin të lidhura me punën. Grupet e të drejtave besojnë se numri i vërtetë ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë, por thonë se është e pamundur të përcaktohet një numër i saktë sepse vdekjet nuk hetohen.

Më herët mediat kanë raportuar se viktimat ishin me mijëra, jo aq sa po deklaronin autoritetet e Katarit.