Lajme nga Bota

“Katër vjet propagandë”, ekspertët thonë se bllokimi i rrjeteve sociale të Trump u bë shumë vonë

“Katër vjet propagandë”, ekspertët thonë se

Pasi Capitol Hill në Uashington u sulmua nga një turmë mbështetëse e presidentit në detyrë Donald Trump që kundërshtonte rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020, kompanitë amerikane të mediave sociale e kanë ndaluar atë të përhapë gënjeshtrave dhe të nxisë turma përmes tyre.

Facebook, Snapchat dhe Twitter pezulluan Donald Trump për një kohë të pacaktuar. Twitter bllokoi llogarinë e tij përkohësisht. Platforma të shumta i kanë hequr mesazhet.

Këto veprime, që vijnë vetëm disa ditë para përfundimit të presidencës së Trump, janë shumë shumë vonë, sipas ekspertëve të keqinformimit dhe ekspertëve të të drejtave civile të cilët kanë paralajmëruar prej kohësh për rritjen e dezinformimit dhe retorikës së dhunshme në faqet e mediave sociale dhe rolin e Trump në nxitjen e tyre.

"Kjo ishte pikërisht ajo që prisnim", tha Brian Friedberg, një studiues i vjetër në Projektin e Teknologjisë dhe Ndryshimit Social të Qendrës Harvard Shorenstein, i cili studion ngritjen e lëvizjeve si QAnon.

Gjatë dekadës së kaluar, platformat e teknologjisë kanë hezituar të moderojnë postimet e Trump, edhe pse ai shkelte rregullisht rregulloret e gjuhës së urrejtjes. Para se të fitonte presidencën, Trump përdori Twitterin për fushatën e tij raciste duke pohuar, në mënyrë të rreme, se Barack Obama nuk ka lindur në SHBA. Si president, ai ndau video raciste që synonin myslimanët në Twitter dhe postoi në Facebook në favor të ndalimit të hyrjes së Muslimanëve në SHBA., një shkelje e qartë e politikave të platformës kundër gjuhës së urrejtjes.

Ai u shfaq hapur duke inkurajuar dhunën.

Gënjeshtrat dhe retorikat e Trump gjetën një audiencë të etur në internet, gjë që nuk do të zhduket kur të përfundojë administrata e tij. Ekspertët paralajmërojnë se platformat do të vazhdojnë të përdoren për të organizuar dhe përjetësuar dhunën.

Ata tregojnë si shembull, dështimin e Facebook dhe YouTube për të frenuar përhapjen e lëvizjeve të rrezikshme të teorive të konspiracionit si QAnon, një besim i pabazë se një grup sekret po kontrollon qeverinë dhe trafikon fëmijë dhe se Trump po e ndalon atë heroikisht. Pjesë të turmës që sulmuan Capitol Hill të Mërkurën për të ndaluar çertifikimin e humbjes zgjedhore të Trump dhuruan veshje të lidhura me QAnon, përfshirë kapele dhe bluza, dhe veprimi u diskutua javë më parë në shumë grupe dhe forume të lidhura me QAnon.

Teoritë dhe komunitetet e QAnon kanë lulëzuar në Facebook këtë vit.

YouTube hoqi "dhjetëra mijëra video QAnon dhe mbylli qindra kanale" gjatë kohës së masave të Facebook.

Përdorimi i Trump nga mediat sociale për të përhapur propagandë ka qenë kryesisht i pakontrolluar në mes të një vakumi ligjesh që rregullojnë fjalimet e qeverisë në mediat sociale, tha Jennifer M Grygiel, asistent profesor i komunikimit në Universitetin e Syracuse dhe ekspert në mediat sociale.

Ekspertët thonë se gjërat duhet të ndryshojnë. Në vitin 2020, Republikanët dhe Demokratët përforcuan thirrjet për të rregulluar teknologjinë. Ngjarjet këtë javë nënvizojnë se llogaria mbi teknologjinë e madhe duhet të përfshijë masa që synojnë adresimin e rreziqeve të paraqitura nga liderët gënjeshtarë dhe promovimin e dhunës në platformat e tyre.

 

Artikulli i marrë nga Reuters, përkthyer dhe përshtatur në shqip nga Tiranapost.al.