Lajme nga Bota

KE propozon t`i jepet Ukrainës statusi i vendit kandidat për në BE

KE propozon t`i jepet Ukrainës statusi i vendit kandidat për në

Lajmin e ka dhënë përmes një statusi në Twitter, Ursula von Der Leyen, ku shkruan:

“Ne rekomandojmë t'i jepet Ukrainës statusi i vendit kandidat, duke pretenduar se do të kryejë një sërë reformash të rëndësishme.

Ukraina ka treguar qartë angazhimin për të përmbushur vlerat dhe standardet evropiane.

Dhe u nis, para luftës, në rrugën e saj drejt BE-së”, shkruan Von Der Leyen.

KE propozon t`i jepet Ukrainës statusi i vendit kandidat për në

Pak minuta pas këtij lajmi, Presidenti i Ukrainës Zelensky shkruan në Twitter:

“Unë përgëzoj përfundimin pozitiv të Komisionit Europian për statusin e kandidatit të Ukrainës. Është hapi i parë në rrugën e anëtarësimit në BE që sigurisht do ta afrojë fitoren tonë. Mirënjohës ndaj Von der Leyen dhe çdo anëtari të KE për një vendim historik”.

Tiranapost.al