Lajme nga Bota

Kina ndërmerr masa ndaj SHBA-së pas vizitës së Pelosit në Tajvan

Kina ndërmerr masa ndaj SHBA-së pas vizitës së Pelosit

Ministria e Jashtme e Kinës njoftoi masa të reja kundër Uashingtonit të premten, duke përfshirë pezullimin e bisedimeve për klimën, në përgjigje të vizitës së Nancy Pelosi në Tajvan.

Masat përfshijnë anulimin e thirrjeve telefonike dhe takimeve të ardhshme midis liderëve të mbrojtjes kineze dhe amerikane.

Kina gjithashtu pezulloi bashkëpunimin për riatdhesimin e emigrantëve të paligjshëm, ndihmën ligjore për çështjet penale dhe luftimin e krimeve ndërkombëtare.

Ministria e Jashtme e Kinës tha gjithashtu se do të pezullonte bisedimet për ndryshimet klimatike, një fushë kryesore e bashkëpunimit pavarësisht përshkallëzimit të tensioneve në vitet e fundit.

Lëvizjet vijnë pasi Pekini njoftoi se do të sanksionojë Pelosin dhe familjen e saj të afërt për vizitën në Tajvan, dhe ndërsa shtoi stërvitjet ushtarake dhe inkursionet e avionëve luftarakë rreth ishullit.