Lajme nga Bota

Komentet e tmerrshme të Donald Trump; nga Kokëpalarë tek demokratët e mirë janë ata të vdekur

Komentet e tmerrshme të Donald Trump; nga Kokëpalarë tek

Kjo javë që kaloi ka sjellë tragjedi mbi tragjedi për kombin tonë amerikan. Numri i viktimave nga koronavirusi kaloi 100 mijë, vrasja brutale e George Floyd ndezi protesta masive në Minneapolis dhe më gjerë, dhe shtatë persona u qëlluan për vdekje duke kërkuar drejtësi.

Por presidenti ynë, ishte i zënë me gjëra të tjera: I shpalli luftë publike Twitterit, dënoi Kinën për Hong Kongun dhe ndërpreu fondet për OBSH, një entitet që dikur për SHBA njihej si institucioni kryesor në botë në luftën e pandemive.

Trump gjeti Kohen për statuset në Twitter, i quajti protestuesit banditë, kokëpalarë përsëriti linjën raciste nga një shef policie në Miami: Kur plaçkitjet fillojnë, të shtënat fillojnë. Madje ka rikthyer një video në të cilën një mbështetës thotë: I vetmi demokrat i mirë është një demokrat i vdekur.

Trump heshti për çështjen më të ndjeshme të presidencës së tij: Pandeminë që po vret kaq shumë amerikanë të moshuar dhe njerëz me ngjyrë. Sigurish me ngjarjet e tjera, shtypi po ecën përpara.

Por duhet të bëjmë një pauzë për të kuptuar se sa e trishtueshme është largimi me heshtjen e tij nga traditat e kaluara të presidencës amerikane.

Që nga ditët e para të Republikës deri më tani, Amerikanët u janë drejtuar presidentëve tanë për të siguruar mbrojtje, mirëkuptim dhe mbështetje, veçanërisht në momentet e krizës.

Pasi Xhorxh Uashington u betua si komandant i përgjithshëm i Ushtrisë Kontinentale, vëllai i vogël i Ethan Allen, Levi, i shkruajti letër Uashingtonit në 1776 duke i thënë se ai ishte bërë "Ati ynë politik dhe kreu i një Populli të Madh".

Pas kësaj, Uashingtoni përmendej shpesh si "Babai i vendit tonë". Ai nuk ishte një folës i mirë - ai mendonte se veprat e tij flisnin për të - por ai ishte një udhëheqës i një karakteri të tillë të fortë dhe integritetit të fortë saqë ai u bë standardi i artë i Presidencës.

Po ashtu me Lincoln. Po Franklin Roosevelt? Luftërat e tij me poliomielitin e shndërruan në një udhëheqës të kujdesshëm, të dhembshur. Familjet që punojnë dhe shumë njerëz me ngjyrë menduan se kishin një mik në Shtëpinë e Bardhë.

Historianët përgjithësisht pajtohen që Uashington, Lincoln dhe FDR ishin presidentët tanë më të mëdhenj. Të tre kujtohen për empatinë dhe qëndrueshmërinë e tyre në kujdesin për jetën e amerikanëve . Ata vazhdojnë të vendosin standardin.

Në kohët bashkëkohore, është më e vështirë për çdo president të mbajë lidhje të thella me shumicën e amerikanëve. Ne jemi shumë të ndarë si një popull, dhe interneti  bën më keq.

Presidentët Reagan, Klinton, Bush, Obama - dy republikanë, dy demokratë - shërbyen si "Vajtuesit në krye". Të katërt na lidhën për disa çaste dhe ne u kujtuam se kush jemi dhe kush mund të jemi.

Pse ka shkuar në dezertim "Mourner in Chief" (Donald Trump)? Zoti e di. Por ikja e tij nga përgjegjësia është një trishtim tjetër mes humbjeve tragjike të kësaj jave.

David Gergen/ CNN/ Përkthyer dhe përshtatur nga E.B