Lajme nga Bota

Koreja e Veriut lëshon raketë drejt Japonisë

Koreja e Veriut lëshon raketë drejt Japonisë

Koreja e Veriut lëshoi një raketë balistike drejt ujërave lindore të mërkurën, thanë zyrtarët koreano-jugorë dhe japonezë.

Këto deklarata vijnë disa ditë pasi sundimtari i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, u zotua të forconte arsenalin e tij bërthamor me ritmin më të shpejtë të mundshëm dhe kërcënoi për të përdorur armë bërthamore kundër vendeve të tjera.

Koreja e Veriut lëshon raketë drejt Japonisë

Shefat e përbashkët të shtabit të Koresë së Jugut thanë se lëshimi ishte kryer në brigjet lindore të Veriut, por nuk dhanë detaje të mëtejshme.

Ministria e Mbrojtjes e Japonisë tha se Koreja e Veriut lëshoi ??një raketë të mundshme balistike pa dhënë gjithashtu detaje.