Lajme nga Bota

Kryeministri francez rezulton pozitiv me Covid-19

Kryeministri francez rezulton pozitiv me Covid-19

Kryeministri i Francës ka rezultuar pozitiv me Covid-19, duke detyruar dhe pesë ministra belgë të shkojnë gjithashtu në izolim pas takimit me të ditën e hënë.

Kryeministri Jean Castex, i cili është plotësisht i vaksinuar, rezultoi pozitiv me virusin pasi u kthye në Francë nga një vizitë me ministrat në Bruksel, sipas CNN.

Pas kthimit të tij nga Belgjika, Castex mësoi se vajza e tij 11-vjeçare kishte rezultuar pozitive për koronavirusin, pasi bëri testin, rezultoi dhe ai pozitiv.

Evropa kohët e fundit lufton me një rritje të rasteve me Covid-19 që e kanë shtyrë kontinentin përsëri në epiqendrën e pandemisë, duke bërë që qeveritë të ashpërsojnë kufizimet dhe të ndezin protesta të dhunshme nga qytetarët.

Mijëra protestues dolën në rrugët e Brukselit të dielën për shkak të kufizimeve më të ashpra të qeverisë.

Përleshjet pranë selisë së Komisionit Evropian erdhën pasi Belgjika të mërkurën shtrëngoi kufizimet- duke përfshirë zgjerimin e përdorimit të maskave dhe punën nga shtëpia - mes rasteve në rritje.

Franca fqinje po përjeton gjithashtu një rritje të shkallës së infeksionit Covid-19, megjithëse Presidenti Emmanuel Macron ka thënë se një bllokim i të pavaksinuarve "nuk është i nevojshëm" duke pasur parasysh përdorimin e "Green Pass" për të hyrë në një shumëllojshmëri të gjerë institucionesh.

Tiranapost.al