Lajme nga Bota

Kryeministri italian do paraqesë dorëheqjen nesër. Po nëse nuk pranon presidenti? Dy skenarët

Kryeministri italian do paraqesë dorëheqjen nesër. Po nëse

Kryeministri Italian Giuseppe Conte do të ofrojë nesër dorëheqjen, një javë pasi i mbijetoi dy votave të besimit në parlament. Nga zyra e tij e shtypit është njoftuar se Conte do të takojë mëngjesin e nesërm presidentin Sergio Mattarela për të dorëzuar dorëheqjen e tij. Kryeministri Conte ka qenë në presion që kur koalicioni i tij qeverisës i qendrës së majtë që e ka udhëhequr për 16 muaj humbi shumicën në senat.

Kjo pasi partia e ish kryeministrit Matteo Renzi u tërhoq nga aleanca qeverisëse për shkak të mosmarrëveshjeve rreth mënyrës së shpenzimit të parave ndaj fondit të rimëkëmbjes nga Covid-19.

Por çfarë pritet të ndodhë?

Presidenti Mattarella mund të mos pranojë dorëheqjen e Contes dhe mund ti kërkojë atij që të përpiqet të formojë një koalicion më të qendrueshëm.

Mediat italiane thonë se këtë skenar mund të presë dhe vetë Conte, i cili mund të mbështetet në bllokun e qendrës së djathtë të udhëhequr nga ish kryeministri Silvio Berlusconi.

Por ka dhe një skenar tjetër: Presidenti mund të kërkojë nga një tjetër politikan që të përpiqet të formojë një qeveri, ose të thërrasë zgjedhje të parakohshme.

Zgjedhjet e fundit parlamentare në Itali u mbajtën në mars të viti 2018.

*Reuters/ Tiranapost.al.