Lajme nga Bota

Kryeministrja e Finlandës dhe video e party-t që hap debate

Kryeministrja e Finlandës dhe video e party-t që hap debate

Kryeministrja e Finlandës ka bërë një party në shtëpinë e saj me miq, mes tyre edhe celebrity. Një pjesë e moralistëve e quajnë këtë një veprim aspak tradicional për një kryeministre, por nga ana tjeter të rinjtë janë bërë fansa të kërcimit dhe stilit të gjallë të kryeministres Sanna Marin.

Kryeministrja e Finlandës dhe video e party-t që hap debate

Video dhe ç’ka ndodhur në party-n e kryeministries më poshtë në lajm.


Kryeministrja e Finlandës Sanna Marin është vënë nën kritika pasi një video e një festës ku ajo mori pjesë u publikua në rrjetet sociale.

Në videon, zonja Marin shihet duke pirë me një grup miqsh, duke kërcyer dhe kënduar këngët e një reperit finlandez.

Sipas gazetës finlandeze Iltalehti , në video mund të shihen disa figura publike finlandeze.

36-vjeçarja, liderja më e re e vendit ndonjëherë, është kritikuar edhe më parë për shpërdorimin e kohës duke shkuar në festivale dhe klube.

Ahengu dhe publiciteti i Marinit në rrjetet sociale, i cili ndryshon nga stili tradicional i kryeministrit, ka tërhequr shumë vëmendje dhe diskutime, me disa që i quajnë veprimet e saj ‘të papërshtatshme’ dhe të tjerë që i quajnë ‘të lezetshme’.

Gazeta gjermane Bild këtë javë e përshkroi zonjën Marin si "politikanen më të lezetshme në botë".

“Marin qëndron për brezin e lezetshëm, të cilin Putin definitivisht nuk e pëlqen”, shkruan Bild.