Lajme nga Bota

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern fiton mandatin e dytë

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern fiton mandatin e

Jacinda Ardern ka fituar një mandat të dytë si Kryeministre e Zelandës së Re.

Suksesi i saj në trajtimin e shpërthimit të koronavirusit në vend ndihmoi në sigurimin e një fitore të madhe.

Me 87% të votave të numëruara, Partia e Punës e Qendrës së Majtë e Ardern ka fituar 48.9% të votave, që do të thotë se partia e saj duket se do të shënojë rezultatin më të lartë që çdo parti ka arritur që kur sistemi aktual politik u prezantua më 1996.

"Sonte, Zelanda e Re i ka treguar Partisë së Punës mbështetjen e saj më të madhe në të paktën 50 vjet," tha Ardern në një fjalim të fuqishëm për fitoren.

"Dhe unë mund t'ju premtoj: Ne do të jemi një parti që qeveris për çdo Zelandez të Ri", ka shtuar ajo.

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern fiton mandatin e

Koalicionet janë normë në Zelandën e Re, ku asnjë parti e vetme nuk ka fituar kurrë shumicën e votave sipas sistemit aktual.

Rezultatet ende po numërohen. Rezultatet përfundimtare do të publikohen pas tre javësh pasi të numërohen votat speciale, përfshirë ato të hedhura nga ato që jetojnë jashtë Zelandës së Re.

Zgjedhja e mundshme e Ardern u rrit nga qasja e saj për të trajtuar koronavirusin i cili ka ndihmuar Zelandën e Re të shmangë llojin e shpërthimeve shkatërruese që shihen diku tjetër. Vendi ishte një nga të parët që mbylli kufijtë e tij dhe Ardern njoftoi një bllokim mbarëkombëtar në Mars kur kishte vetëm 102 raste.

Zelanda e Re ka raportuar më pak se 2,000 raste totale dhe 25 vdekje që nga fillimi i pandemisë.

*CNN