Lajme nga Bota

Kush është Andrei Belousov, ekonomisti që Putin emëroi në krye të ushtrisë

Kush është Andrei Belousov, ekonomisti që Putin emëroi

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin – ushtria e të cilit thuhet se ka pësuar humbje të mëdha gjatë pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës – njoftoi se ka shkarkuar aleatin e tij të vjetër, Sergei Shoigu, nga pozita e ministrit të Mbrojtjes.

Kremlini tha se Shoigu, 66 vjeç, do të zëvendësohet nga ish-zëvendëskryeministri i parë, Andrei Belousov, 65 vjeç, politikan pak i njohur dhe i specializuar në çështjet ekonomike.

Një ekonomist i trajnuar nga sovjetikët, Belousov nuk ka shërbyer as një ditë në ushtri dhe i ka shërbyer Putinit në role të ndryshme si këshilltar civil për ekonominë. Emërimi i befasishëm nga Putin i Belousov për të drejtuar ministrinë e Mbrojtjes tregon se presidenti rus dëshiron një ndryshim të madh në trajtimin e pushtimit dy-vjeçar të Ukrainës, sipas analistëve rusë.

Djali i një ekonomisti të shquar sovjetik, Belousov punoi në akademi përpara se t’i bashkohej qeverisë në 1999. Ai vazhdoi të shërbejë në disa role në qeverinë e Putinit duke përfshirë postin e ministrit të Zhvillimit Ekonomik, këshilltar ekonomik i presidentit rus dhe së fundmi zëvendëskryeministër i parë.

Gjatë gjithë asaj kohe, Belousov vazhdimisht mbrojti për një rol të fortë të shtetit në ekonomi dhe stimulimin e rritjes ekonomike nëpërmjet investimeve shtetërore, normave të ulëta të interesit dhe politikave të buta fiskale dhe kreditore.

Kjo shpesh e vendosi atë në kundërshtim me teknokratët e tjerë të lartë si guvernatorja e Bankës Qendrore Elvira Nabiullina dhe ministri i Financave Anton Siluanov, politikat monetare dhe fiskale të të cilit ndihmuan Rusinë t’i përballonte sanksionet perëndimore.