Lajme nga Bota

Kush është Jordan Bardella, 28-vjeçari i partisë së ekstremit të djathtë që mundi Macron

Kush është Jordan Bardella, 28-vjeçari i partisë së

Jordan Bardella, është politikani i ri 28-vjeçar, i cili drejton partinë e ekstremit të djathtë, Rassemblement National (RN), në Francë. Bardella është i njohur për prejardhjen e tij nga Seine-Saint-Denis, një lagje e thjeshtë e Parisit, ku u rrit vetëm nga nëna e tij. Kjo e dallon atë nga shumica e politikanëve francezë, të cilët zakonisht vijnë nga familje të pasura dhe me ndikim. Bardella shfrytëzon këtë histori për të tërhequr votuesit e rinj dhe të klasën punëtore, një grup që Marine Le Pen ka pasur vështirësi për ta fituar.

Kush është Jordan Bardella, 28-vjeçari i partisë së

Bardella mori drejtimin e RN-së nga Marine Le Pen në vitin 2022, e cila është përpjekur të çlirojë partinë nga gjurmët raciste dhe antisemitike të lëna nga babai i saj dhe bashkëthemeluesi i partisë.

I riu njihet për mbështetjen që ka nga të rinjtë. Një figurë karizmatike, i cili ka 1.2 milionë ndjekës në TikTok, po rezulton të jetë një aset i madh në tërheqjen e një turme gjithnjë e më të re për të votuar për partinë.

Kush është Jordan Bardella, 28-vjeçari i partisë së

Bardella është kryesuesi i listës së RN për zgjedhjet e Parlamentit Evropian, duke synuar të konsolidojë mbështetjen e partisë në qytetet e mëdha dhe ndër votuesit e rinj. Ai ka kaluar trajnime mediatike dhe është i njohur për stilin e tij të drejtpërdrejtë dhe për deklaratat provokative, që shpesh i përdor në fjalimet dhe debatet politike​.

Partia e tij ka qenë subjekt i kritikave për lidhjet e saj të supozuara me Rusinë dhe për bashkëpunimin me partitë e ekstremit të djathtë në Evropë. Megjithëse RN ka votuar kundër agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës, qëndrimet e tyre të paqëndrueshme për këtë çështje dhe për politikën evropiane kanë ngritur dyshime mes kundërshtarëve politikë dhe votuesve të mundshëm​.

Bardella kundërshtoi kritikat duke thënë: “Unë nuk jam kundër Evropës. Unë jam kundër mënyrës se si funksionon Europa tani.”

Gjithashtu kritikët e Bardella-s e akuzojnë atë se shpenzon shumë kohë për të përmirësuar imazhin e tij publik dhe jo mjaftueshëm duke studiuar çështje të rëndësishme politike.

Pavarësisht kritikave dhe polemikave, Bardella mbetet një figurë me ndikim dhe tërheqës për një pjesë të madhe të votuesve francezë.