Lajme nga Bota

Lajm i fundit/ Ndahet nga jeta Colin Powell

Lajm i fundit/ Ndahet nga jeta Colin Powell

Colin Powell vdiq pas infektimit me Covid. Mësohet se Powell kishte bërë edhe dy dozat e vaksinës. Colin Powell, ish Sekretar i Shtetit në SHBA, i pari afro-amerikan në këtë detyrë. Powell ishte 84 vjeç dhe nuk ia doli ta fitonte luftën me Covid-19.

Lajmi është dhënë në faqen e tij në Facebook, pak më parë.

“Gjenerali Colin L. Powell, ish -sekretari amerikan i Shtetit dhe Kryetar i Shtabit të Përgjithshëm të Shtabit, vdiq këtë mëngjes për shkak të komplikimeve nga Covid 19”, shkroi familja Powell në Facebook.

“Ne kemi humbur një burrë, baba, gjysh dhe një amerikan të mrekullueshëm dhe të dashur”, shkruanin ata, ndërkohë që theksonin se Powell ishte plotësisht i vaksinuar.

Nën drejtimin e Colin Powell u reformua politika e jashtme amerikane në vitet e fundit të shekullit të 20-të dhe vitet e para të shekullit të 21-të.

Powell ishte një ushtar profesionist i shquar, karriera e të cilit e çoi atë nga detyra luftarake në Vietnam tek të qenit këshilltari i parë me ngjyrë, i sigurisë kombëtare, gjatë përfundimit të presidencës së Ronald Reagan dhe kryetari më i ri dhe i parë afrikano -amerikan i SHBA, nën Presidencën e George H.W. Bush.

Në mesin e viteve '90, u konsiderua një pretendent kryesor për t'u bërë Presidenti i parë me ngjyrë i Shteteve të Bashkuara. Por reputacioni i tij do të njollosej përgjithmonë kur, si sekretar i parë i shtetit i George W. Bush, ai nxiti inteligjencën për Luftën në Irak. Më vonë, këtë moment do ta cilësonte edhe vetë si një “njollë” në karrierën dhe arritjet e tij.