Lajme nga Bota

Lufta në Gaza, Hamasi pranon kushtet dhe ulet në bisedime

Lufta në Gaza, Hamasi pranon kushtet dhe ulet në bisedime

Sulmi izraelit me 12 viktima në Rafah, ditën që SHBA dërgoi ndihma humanitare, ka detyruar Hamasit të ulet në bisedime. Mediat ndërkombëtare theksojnë se, përfaqësuesit e Hamasit, Katarit dhe Shteteve të Bashkuara ndodhen në Kajro për të negociuar një armëpushim dhe lirimin e pengjeve në Gaza.

Një zyrtar i lartë i Hamasit, citohet të ketë thënë se një armëpushim në Rripin e Gazës është i mundur "brenda 24-48 orëve" nëse Izraeli pranon kërkesat e lëvizjes islamike palestineze.

“Nëse Izraeli pranon kërkesat e Hamasit, të cilat përfshijnë kthimin e palestinezëve të zhvendosur në Gazën veriore dhe një rritje të ndihmës humanitare, mund të hapë rrugën për një marrëveshje”, thuhet në deklaratën e cituar nga përfaqësuesi i Hamasit.

Numri total i të vdekurve në Rripin e Gazës që nga fillimi i luftës më 7 tetor është rritur në 30,410. Izraeli është zotuar se do të shkatërrojë Hamasin dhe nisi një ofensivë të madhe ushtarake pas sulmit të militantëve në Izrael më 7 tetor, në të cilin u vranë 1200 njerëz dhe u morën peng 250 të tjerë.