Lajme nga Bota

Steve Bannon u dorëzohet autoriteteve të SHBA-së pasi refuzon të dëshmojë për trazirat në Kapitol

Steve Bannon u dorëzohet autoriteteve të SHBA-së pasi refuzon

Aleati i ish-Presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump-it, Steve Bannon, është dorëzuar tek autoritetet për t'u përballur me përbuzjen e akuzave të Kongresit, pasi refuzoi të japë dëshmi për trazirat e Kapitolit.

Bannon kundërshtoi një thirrje për të dëshmuar mbi atë që dinte për planet për protestën që përfundoi me sulmet e mbështetësve të Trump në Kongres, raporton BBC.

Të premten, departamenti i drejtësisë akuzoi zyrtarisht zotin Bannon-in, një ish-strateg i Shtëpisë së Bardhë të administratës Trump. Ai tani do të përballet me një vit burg dhe një gjobë prej 100,000 dollarësh.

Bannon, 67 vjeç, iu dorëzua zyrtarëve në zyrën në terren të FBI-së në Uashington DC të hënën në mëngjes. Duke folur me mbështetësit teksa hynte në ndërtesë, Bannon tha: "Ne po e rrëzojmë regjimin e Biden-it çdo ditë".

Mbështetësit e ish-presidentit Donald Trump sulmuan ndërtesën e Kongresit të SHBA më 6 janar, ndërsa ligjvënësit brenda po mblidheshin për të certifikuar rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020.

Trump-i, një republikan, ka refuzuar të pranojë humbjen e zgjedhjeve ndaj presidentit demokrat Joe Biden vitin e kaluar, duke pretenduar - pa prova - për mashtrim masiv të votuesve.

Në një deklaratë javën e kaluar, departamenti i drejtësisë tha se Bannon-i u padit me një akuzë për refuzimin e paraqitjes për depozitim dhe një akuzë për refuzimin e dhënies së dokumenteve pas një thirrjeje nga një komision që hetonte trazirat.

Bannon-i, i cili u pushua nga Shtëpia e Bardhë në 2017, por i ka qëndruar besnik Trump-it, pritet të dalë në gjykatë këtë të hënë.

Javën e kaluar, Prokurori i Përgjithshëm i SHBA Merrick Garland tha në një deklaratë se aktakuza e zotit Bannon pasqyronte "angazhimin e palëkundur" të departamentit të drejtësisë për shtetin e së drejtës.

Sipas dokumenteve të thirrjes, zoti Bannon - i cili aktualisht drejton podcastin e krahut të djathtë të Room War - tha në prag të trazirave se "i gjithë ferri do të shpërthejë nesër".

Avokatët e tij kanë argumentuar se komunikimet e tij që përfshijnë ish-presidentin janë të mbrojtura.

Gjykata e Apelit në Uashington ka planifikuar të mbajë një seancë dëgjimore në fund të këtij muaji për të vendosur mbi pretendimin e Trump-t për privilegj ekzekutiv, pasi ai u refuzua nga një gjykatë më e ulët.

Akuza e Bannon është aktakuza e parë e tillë që del nga hetimi i Komitetit të Përzgjedhur të Dhomës së Përfaqësuesve për pushtimin e kompleksit të Kapitolit më 6 janar.

Trump u ka kërkuar ish ndihmësve të refuzojnë kërkesat për depozitim, duke argumentuar se ato mbulohen nga privilegji ekzekutiv - një parim ligjor që mbron shumë komunikime të Shtëpisë së Bardhë.

Një zyrtar tjetër i Trump, ish-shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadows, mund të përballet gjithashtu me pasoja të mundshme për të sfiduar një thirrje të ngjashme për t'u paraqitur para komisionit.

Avokati i Meadows-it tha javën e kaluar se ai ka një "një mosmarrëveshje të mprehtë ligjore" me komisionin për shkak të pretendimeve të zotit Trump për privilegj ekzekutiv.

Në një deklaratë, kryetari i komitetit, Bennie Thompson, një demokrat nga Misisipi, tha se vendimi i Meadow "për të kundërshtuar ligjin" mund ta detyrojë komisionin të ndjekë procedurat e shpërfilljes si ato të zbatuara ndaj Bannon.

Komisioni i Përzgjedhur i Dhomës së Përfaqësuesve lëshoi ??dhjetëra fletëthirrje javën e kaluar, duke u bërë thirrje shumë ish-zyrtarëve të Trump që të dorëzojnë dokumente dhe të dëshmojnë për trazirat.

Ato përfshijnë Kayleigh McEnany, ish-sekretarin e shtypit të Shtëpisë së Bardhë, Stephen Miller, i cili ishte këshilltar i lartë i Trump-it, dhe Michael Flynn-i, ish-këshilltar për sigurinë kombëtare.

Të dielën, zoti Trump mbrojti ish ndihmësin e tij, duke thënë se "ky vend ndoshta nuk i ka bërë kurrë askujt atë që i ka bërë Steve Bannon-it".

Tiranapost.al