Lajme nga Bota

Mbretëresha e Anglisë humb shërbimin e Përkujtimit pasi ka dëmtuar shpinën

Mbretëresha e Anglisë humb shërbimin e Përkujtimit pasi ka

Mbretëresha ka humbur shërbimin e të Dielës së Përkujtimit në Cenotaph në Londër pasi ka ndrydhur shpinën. Pallati Buckingham lajmëroi se monarkja 95-vjeçare, ishte "e zhgënjyer" që nuk mori pjesë në këtë ngjarje.

Pallati më parë tha se Mbretëresha ishte "e vendosur" për të marrë pjesë në shërbimin, pasi kishte hequr kohë nga detyrat e saj për arsye shëndetësore.

Ajo mori vendimin për të humbur ngjarjen "me keqardhje të madhe" këtë mëngjes, thuhet në një deklaratë. Ashtu si vitet e kaluara, në emër të saj u vendos një kurorë lulesh nga Princi i Uellsit.

Dukesha e Cornwall, Duka dhe Dukesha e Kembrixhit, Konti dhe Kontesha e Wessex dhe Princesha Royal gjithashtu morën pjesë siç ishte planifikuar.

Kjo është një goditje. Një goditje për ata që u mblodhën këtu në Whitehall në një mëngjes gri të nëntorit, një goditje për të shumtët që kishin shpresuar të shihnin Mbretëreshën pas dy javësh pushim, dhe pa dyshim një goditje për vetë Mbretëreshën - e diela e kujtimit është kur ajo, e cila ka ia kushtoi jetën e saj shërbimit, u bën homazhe atyre që shërbyen.

Kjo mungesë është, siç thotë një zyrtar i pallatit, "kohë tepër fatkeqe". Kur pallati njoftoi se Mbretëresha do të anulonte angazhimet e saj zyrtare për dy javë, nuk mundi të thoshte se ajo ishte "e vendosur" të merrte pjesë në Shërbimin Kombëtar të Kujtimit.

Kuptohet se mbretëresha nuk do të ketë nevojë për trajtim spitalor. Duket sikur një udhëtim me makinë nga Windsor dhe një periudhë qëndrimi në të ftohtë duke parë ceremoninë ishin thjesht të pamundura për shkak të ndrydhjes së saj të shpinës.

Në vitet e mëparshme, ajo mund ta ketë përballuar dhimbjen. Por nuk mund të shmanget fakti që ajo është 95 vjeçe. Për një periudhë, të paktën, duhen kaluar kohë më të qeta.

Ndrydhja e shpinës së mbretëreshës nuk ka lidhje me këshillën e fundit të mjekut të saj për të pushuar, raportoi agjencia e lajmeve PA Media.

Mjekët e kishin këshilluar monarken të pushonte deri në mes të nëntorit pasi ajo kaloi një natë në spital më 20 tetor për kontrolle - qëndrimi i saj i parë në spital gjatë natës në tetë vjet.

Megjithatë, ajo ndërmori disa detyra të lehta gjatë asaj kohe, duke përfshirë takimin me ambasadorët përmes lidhjes me video nga Kështjella Windsor.

Ajo gjithashtu regjistroi një video-mesazh për samitin e klimës COP26 në Glasgow, pasi u tërhoq nga pjesëmarrja personalisht në ngjarje

Dhe ajo humbi Festivalin e Përkujtimit në Royal Albert Hall të Londrës të shtunën, ku morën pjesë Princi Charles, Camilla, Princi William dhe Catherine.

Shërbimi i të Dielës së Përkujtimit do të kishte qenë detyra e saj e parë në publik pas qëndrimit të saj në spital muajin e kaluar.

Buckingham Palace tha në një deklaratë: "Mbretëresha, pasi e ka ndrydhur shpinën, ka vendosur këtë mëngjes me keqardhje të madhe që nuk do të jetë në gjendje të marrë pjesë në shërbimin e sotëm të së Dielës së Përkujtimit në Cenotaph. Madhështia e saj është e zhgënjyer që do t'i mungojë shërbimi".

Monarkja, e cili ishte Luftën e Dytë Botërore adoleshente, është kryetarja e forcave të armatosura.

Ajo ka humbur vetëm gjashtë ceremoni të tjera të Cenotafit gjatë mbretërimit të saj - në katër raste kur ishte në vizita jashtë shtetit dhe në 1959 dhe 1963, kur ishte shtatzënë me dy fëmijët e saj më të vegjël.

Mbretëresha kishte mbajtur një orar tipik të ngjeshur në tetor përpara se të shtrohej në spital, por së fundmi u pa duke përdorur një shkop në një shërbim të Westminster Abbey, hera e parë që ajo e bën këtë në një ngjarje të madhe.

Të martën, ajo u kthye në Kështjellën Windsor pas një fundjave të planifikuar gjatë në shtëpinë e saj në Sandringham në Norfolk.

Javën e kaluar, ajo u pa duke ngarë makinën e saj pranë kështjellës Windsor, në një zonë ku ajo dihet se i nxjerr për shëtitje qentë e saj Corgi.

Tiranapost.al