Lajme nga Bota

Me brirë në kokë dhe heshtë në duar sulmoi Kapitolin, dënohet me burgim “QAnon Shaman”

Me brirë në kokë dhe heshtë në duar sulmoi Kapitolin,

Njeriu i njohur si "QAnon Shaman", i cili sulmoi dhomën e Senatit më 6 janar, i zbukuruar me bojë për fytyrën dhe i veshur me një helmetë leshi me brirë, u dënua me 41 muaj në burg të mërkurën për përfshirjen e tij në sulmin në Kapitol.

Jacob Chansley, 34 vjeç, nga Phoenix, Arizona, u deklarua fajtor në shtator për një akuzë penale të pengimit për rolin e tij në përpjekjen për të bllokuar numërimin e votave të Kolegjit Zgjedhor 2020.

Ai u përball me një maksimum prej 20 vitesh burg për akuzën, por prokurorët federalë kërkuan një dënim prej 51 muajsh, dënimi më i gjatë i kërkuar në një hetim të 6 janarit deri më sot.

Gjykatësi i qarkut amerikan Royce Lamberth dha dënimin me 41 muaj në Gjykatën e Qarkut të SHBA për Distriktin e Kolumbisë të mërkurën. Ai gjithashtu e dënoi Chansley-n me tre vjet burgim me kusht pasi të lirohet.

Në dënimin e Chansley-t me burg, Lamberth tha se mendonte se Chansley ishte "i sinqertë në pendimin ", por tha se ashpërsia e krimit të tij e justifikonte dënimin.

"Ajo që bëtë këtu ishte e tmerrshme, siç mund ta shihni tani," tha gjyqtari.

Imazhet e një Chansley lakuriq, me flamur amerikan, duke hyrë në sallat e Kongresit dhe duke u ulur në karrigen e presidentit të Senatit, u bënë përfaqësime ikonike të kaosit të 6 janarit, kur qindra protestues pro-Trump sulmuan ndërtesën dhe vonuan për pak kohë numërimin zyrtar të votat elektorale.

Tiranapost.al