Lajme nga Bota

Me dell diktatori apo miqësor ndaj Perëndimit? Djali i Gaddafi-t kandidon për Presidencën e Libisë

Me dell diktatori apo miqësor ndaj Perëndimit? Djali i Gaddafi-t

Djali i diktatorit të ndjerë libian, Muammar Gaddafi, u shfaq për pothuajse herë të parë brenda një dekade këtë të dielë për t'u regjistruar si kandidat për president për një votim në dhjetor, të planifikuar për t'i dhënë fund viteve të kaosit që nga koha kur babai i tij u rrëzua.

Saif al-Islam al-Gaddafi, 49 vjeç, u shfaq në një video të komisionit zgjedhor me mantel dhe çallmë tradicionale kafe, dhe me mjekër gri dhe syze, duke nënshkruar dokumente në qendrën zgjedhore në qytetin jugor Sebha.

Gaddafi është një nga figurat më të shquara - dhe më të diskutueshme - që pritet të kandidojë për president, një listë që përfshin gjithashtu komandantin ushtarak lindor Khalifa Haftar, kryeministrin Abdulhamid al-Dbeibah dhe kryetaren e parlamentit Aguila Saleh.

Por, ndërsa emri i tij është një nga më të njohurit në Libi, dhe megjithëse dikur ai luajti një rol të madh në formësimin e politikës përpara kryengritjes së mbështetur nga NATO të vitit 2011 që shkatërroi regjimin e familjes së tij, ai mezi është parë për një dekadë.

E vetmja pamje publike e tij që libianët e tjerë kanë pasur që kur u kap gjatë luftimeve në vitin 2011, ishte kur ai u shfaq përmes videolidhjeje para një gjykate të Tripolit që e dënoi me vdekje për krime lufte.

Pavarësisht këtij vendimi, ai kurrë nuk u largua nga rajoni malor i Zintanit, përtej autoriteteve të Tripolit, ku robëruesit e tij më vonë e lanë të lirë.

Hyrja e tij formale në zgjedhje, rregullat e të cilave ende kontestohen nga grupet kundërshtuese të Libisë, mund të ngrenë gjithashtu pyetje të reja mbi një garë që paraqet kandidatë që shihen në disa rajone si të papranueshëm.

Prokurori ushtarak i Libisë, përgjegjës ndaj ministrisë së mbrojtjes të qeverisë së unitetit në Tripoli, konfirmoi se i kishte shkruar komisionit zgjedhor për të kërkuar që ai të ndalonte kandidaturën e Gadafit.

Megjithë mbështetjen publike të shumicës së fraksioneve libiane dhe fuqive të huaja për zgjedhjet e 24 dhjetorit, votimi mbetet në dyshim pasi subjektet rivale grinden mbi rregullat dhe orarin.

Një konferencë e madhe në Paris të premten ra dakord të sanksionojë këdo që pengon votimin, por teksa ngelen më pak se gjashtë javë për të përfunduar, nuk ka ende një marrëveshje mbi rregullat për të vendosur se kush duhet të jetë në gjendje të kandidojë.

Ndërsa Gaddafi ka të ngjarë të luajë me nostalgjinë për epokën para kryengritjes së 2011-ës që mori të atin nga pushteti dhe solli një dekadë kaosi dhe dhune, analistët thonë se ai mund të mos tregohet se është kryesuesi.

Epoka e Gaddafit mbahet mend ende nga shumë libianë si një epokë e autokracisë së ashpër, ndërsa Saif al-Islam dhe figura të tjera të ish-regjimit kanë qenë jashtë pushtetit për aq kohë sa mund ta kenë të vështirë të mobilizojnë po aq mbështetje sa rivalët kryesorë.

Megjithatë, pas shpalljes së tij, mbështetësit e Gadafit demonstruan në qytetin e tij të lindjes, Sirte, dhe në Bani Walid, një ish bastion i Gadafit.

Muammar al-Gaddafi u kap jashtë Sirte nga luftëtarët e opozitës në tetor 2011 dhe u qëllua menjëherë. Saif al-Islam u kap disa ditë më vonë nga luftëtarët nga Zintan ndërsa ai u përpoq të ikte nga Libia për në Niger.

Pak më shumë se një dekadë më vonë, Saif al-Islam është tani diçka si një shifër për libianët. Luftëtarët Zintan e mbajtën atë për vite jashtë syrit të publikut dhe pikëpamjet e tij për krizën nuk dihen.

Ai dha një intervistë për New York Times në fillim të këtij viti, por ende nuk ka dalë në publik duke folur drejtpërdrejt me libianët.

Pas dënimit të tij në vitin 2015, ai ka të ngjarë të përballet me arrestimin ose rreziqe të tjera nëse do të shfaqej publikisht në kryeqytetin Tripoli. Ai kërkohet edhe nga Gjykata Penale Ndërkombëtare.

I shkolluar në Shkollën Ekonomike të Londrës dhe një folës i rrjedhshëm i anglishtes, Saif al-Islam shihej dikur nga shumë qeveri si fytyra e pranueshme, miqësore me Perëndimin e Libisë dhe një trashëgimtar i mundshëm.

Por, kur shpërtheu një rebelim në vitin 2011 kundër sundimit të gjatë të Muammar Gaddafit, Saif al-Islam zgjodhi menjëherë besnikërinë familjare dhe klanore mbi miqësitë e tij të shumta në Perëndim, duke i thënë televizionit Reuters: "Ne luftojmë këtu në Libi; ne vdesim këtu në Libi".

Tiranapost.al