Lajme nga Bota

Merkel bën thirrje për unitet, paralajmëron edhe për ‘forcat centrifugale’ në BE

Merkel bën thirrje për unitet, paralajmëron edhe për

Kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëroi për ndarjen e forcave në Bashkimin Evropian dhe lëshoi një kërkesë për më shumë unitet në të gjithë kontinentin, duke folur në një fjalim të ceremonisë së ndarjes së çmimeve në Spanjë.

Pas marrjes së çmimit Carlos V, Merkel tha:

“Le të mos e mashtrojmë veten. Forcat centrifugale kanë punuar në BE për disa vjet tani. Fuqi të tilla ndarëse lindin kur BE nuk arrin të përmbushë premtimet e saj dhe dallimet shoqërore dhe ekonomike lejohet të rriten shumë”.

Gjithashtu ajo shtoi se Evropa është po aq e fortë sa është e bashkuar dhe se BE do të ishte në telashe nëse interesat kombëtare do të viheshin mbi suksesin e saj të ndërsjellë.
Gjykata e lartë polake sfidoi kohët e fundit përparësinë e ligjit të BE-së, duke nxitur fjalimin se Polonia një ditë mund të largohet nga Blloku prej 27 vendesh.

Uniteti është gjithashtu I rëndësishëm në luftën më fuqitë jashtë BE-së, tha Merkel.Kancelarja u ndal edhe te raporti me Kinën si një fuqi ekonomike, politike dhe ushtarake.

“Varet shumë nga fakti nëse Evropa me të vërtet flet me një zë” tha ajo.

Merkel po bën një vizitë lamtumire në Belgjikë të premten. Mbreti Philipe do të marrë Merkelin për një drekë në Kështjellën Laeken për drekë. Krerët e tjerë të shteteve ose qeverive e kanë pritur Merkelin javët e fundit, përfshirë Joe Biden, Emmanuel Macron dhe Vladimir Putin.