Lajme nga Bota

Mike Tyson bëhet ambasadori i Malavit për hashashin

Mike Tyson bëhet ambasadori i Malavit për hashashin

Malavi në Afrikën juglindore i ka kërkuar yllit të boksit Mike Tyson të bëhet ambasadori zyrtar për prodhimin e kanabisit në vend.

Ministri i Bujqësisë Lobin Low i dërgoi një letër Tyson duke e ftuar atë të merrte rolin dhe tha se legalizimi në Malavi kishte krijuar mundësi të reja.

Tyson, një ish-kampion i botës në peshën e rëndë, është një sipërmarrës dhe ka investuar në një fermë kanabisi në SHBA.

Por ky veprim është kritikuar nga disa pasi ish-boksieri u burgos për shkelje seksuale në vitet 1990.

"Malawi mund të mos ecë vetëm pasi industria është komplekse dhe kërkon bashkëpunim. Prandaj do të doja t'ju emëroja, z. Mike Tyson, si ambasador të degës së kanabisit të Malavisë," shkroi z. Lowe.

Shoqata e Shteteve të Bashkuara të Kanabisit po lehtësonte marrëveshjen me Tyson, tha ministria e bujqësisë.

Kryetarja e degës së saj në Malawi, Wezi Ngalamila, i tha BBC-së se ish-boksieri kishte pranuar ftesën dhe se planet ishin duke u zhvilluar që ai të vizitonte vendin.

"Tyson do të punojë me ne," tha ajo.

Malavi legalizoi rritjen dhe përpunimin e kanabisit për përdorim medicinal vitin e kaluar, por nuk e legalizoi atë për përdorim personal.

Ministria e Bujqësisë e vendit ka inkurajuar fermerët të kultivojnë kanabis për qëllime mjekësore, si dhe kërp për përdorim industrial.

Qeveria shpreson se mbështetja e zotit Tyson do të "tërheqë disa investitorë dhe madje edhe blerës të mundshëm", tha zëdhënësi i ministrisë Gracian Lungu për agjencinë e lajmeve AFP.

Një shumëllojshmëri e kanabisit e rritur në vend - ari i Malavisë - është i njohur nga përdoruesit rekreativë në të gjithë botën.

Tyson ka thënë se pirja e duhanit kanabis ndihmoi në përmirësimin e shëndetit të tij mendor dhe ndryshimin e jetës së tij. Megjithatë, disa studime kanë sugjeruar që pirja e duhanit të kanabisit të fuqishëm mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve serioze mendore.

Qendra për Përgjegjësi Publike, një grup i shoqërisë civile në Malavi, kritikoi lëvizjen e fundit për shkak të krimeve të mëparshme të Tyson.

Ish-boksieri u burgos në vitin 1992 pasi u dënua për përdhunim në Indiana. Ai u lirua në vitin 1995 pasi kreu më pak se tre vjet dënim.

"CPA nuk po arrin të kuptojë pse Malawi do të dëshironte të kishte një përdhunues të dënuar si ambasador të markës së saj, veçanërisht në këtë kohë, kur përpjekjet për të frenuar dhunën ndaj grave janë pjesë e axhendës së qeverisë," tha në një deklaratë drejtori në detyrë i grupit, Kondwani Munthali.

Tiranapost.al