Lajme nga Bota

Misteri mbështjell kolegjin e Kembrixh, statujat e ndërtesës mbajnë në kokë kapuçë Babagjyshi

Misteri mbështjell kolegjin e Kembrixh, statujat e ndërtesës

Kapuçë Babagjyshi janë shfaqur në mënyrë misterioze në majë të kokave të statujave të një ndërtese të Universitetit të Kembrixhit.

Fotografi Martin Bond, i cili i vuri re, tha se ai beson se ndonjë "student mistrec" është përgjegjës për vendosjen e tyre në figurat e gdhendura në kishëzën e stilit gotik në Kolegjin St John's, e cila është 50 metra e lartë.

"Disa njerëz besojnë se janë vendosur nga një dron, por ata patjetër janë ngjitur atje," tha ai.

Kishëza e stilit gotik në Kolegjin St John's u ndërtua në vitet 1860 dhe qëndron 163ft (50m) e lartë.

Fotografi nga qyteti ka bërë një imazh të Kembrixhit çdo ditë për më shumë se një dekadë, duke i postuar ato në internet me emrin “A Cambridge Diary”.

Ai tha se të paktën tre kapele mund të shiheshin në majë të statujave dhe gargoylave në ndërtesën e Universitetit të Kembrixhit.

Duke postuar imazhet në Facebook dhe Twitter, ai tha: "Ndonjë student mistrec ka vendosur kapela babagjyshi në kokat e figurave në kapelën e Kolegjit St John - kështu që pse kjo është fotografia ime e ditës?

Nuk është hera e parë që sende të pazakonta shihen në çatitë e kolegjit.

Në nëntor 2009, alpinistët u ngjitën në një mur të jashtëm prej 24 metrash të kapelës së King's College për të vendosur katër kapele babagjyshi në skaje të ndërtesës.

Në qershor 1958, një Austin 7 i goditur u shfaq në çatinë e dhomës së Senatit brenda natës.

Ndërkohë, Kolegji St John's është kontaktuar për koment.

Tiranapost.al