Lajme nga Bota

Mohamed Al Fayed vdes në moshën 94-vjeçare në datën që do të thoshte kaq shumë për të

Mohamed Al Fayed vdes në moshën 94-vjeçare  në datën

Mohamed Al Fayed është ndarë nga jeta në moshën 94-vjeçare. Vdekja e miliarderit egjiptian pronar i klubit të futbollit Harrods dhe Fulham është konfirmuar nga klubi i futbollit.

Sikur ta kishte zgjedhur vetë, Mohamed u nda nga jeta në 30 gusht, një ditë para 26-vjetorit të vdekjes së djalit të tij Dodi dhe Lady Diana-s në aksidentin automobilistik.

Al Fayed ishte një nga njerëzit më të fuqishëm të shekullit, në biznesit, por ai do të mbahet mend gjithmonë si babai i pikëlluar i partnerit të Princeshës Diana, Dodit.

Ka qenë pikërisht ai që pas vdekjes së Dodi-t dhe Diana-s përhapi teorinë konspirative që vdekja e tyre ishte vrasje dhe jo aksident.

Ajo fajësoi shërbimin e sigurisë dhe familjen mbretërore për këtë.