Lajme nga Bota

Në median sociale po shitet manual sesi të mësosh të shantazhosh e të zhvatësh para

Në median sociale po shitet manual sesi të mësosh të

Njerëz të rrezikshëm po shesin në mediat sociale manual për t`u mësuar të tjerëve se si të shantazhojnë e më pas të zhvatin para.

BBC i ka dedikuar një shkrim këtij fenomeni.

Termi që ata pretendojnë se mësojnë apo trajnojnë njerëzit quhet sextortion.

Sextortion ndodh kur një mashtrues në internet të merr fillimisht foto ose video lakuriq dhe më pas kërkon para, përndryshe shantazhon se do t`i publikojë pamjet.

Në median sociale po shitet manual sesi të mësosh të

Udhëzuesit u tregojnë njerëzve se si të pozojnë si gra të reja në internet, të mashtrojnë një viktimë për të dërguar edhe ata apo ato materiale seksualisht eksplicite dhe më pas t'i shantazhojnë.

Të martën, Olamide Shanu u paraqit në gjykatë në Londër. Ai besohet të jetë pjesë e një bande që fitoi 2 milionë paund nga shantazhi që u bëri të rriturve dhe fëmijëve në internet.

Në median sociale po shitet manual sesi të mësosh të
Olamide Shanu

Muajin e kaluar Agjencia Kombëtare e Krimit lëshoi ​​një alarm për shkollat ​​në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, duke paralajmëruar këtë rrezik.

Disa fëmijë kanë vrarë veten kur kanë rënë pre e sulmeve të tilla.

BBC ka zbuluar se udhëzuesit pra manualette se si të realizosh një krim të tillë online janë në shitje në videot e postuara në internet.

Aty përshkruhet në detaje se si të vendosni numra telefoni të pagjurmueshëm, të krijoni profile të rreme të mediave sociale dhe të përdorni metoda të sigurta pagese.

Disa mburren me numrin e njerëzve që kanë shantazhuar - njëri shkruante se një viktimë e paguante rregullisht, 'çdo të premte'.

Kulmi i këtij lloj krimi ka ndodhur në Snapchat dhe Instagram.

Snapchat tha për BBC: “Ne kemi shtuar përpjekjet tona për ta luftuar atë, duke përfshirë një opsion raportimi posaçërisht për kërcënimet për rrjedhjen e përmbajtjes seksuale dhe edukimin brenda aplikacionit për adoleshentët.

Në një deklaratë, Meta, e cila zotëron Instagramin, tha se ofron 'një opsion të dedikuar raportimi në mënyrë që njerëzit të mund të raportojnë këdo që kërcënon të ndajë imazhe private'.

TikTok tha se platforma ishte projektuar 'për të qenë jomikpritëse për ata që synojnë të shkaktojnë dëm tek adoleshentët dhe ne nuk tolerojmë asnjë përmbajtje ose sjellje që promovon mashtrim'.

Gjithsesi kujdesi në fund fare duhet të jetë individual për të mos ndarë imazhe private me askënd!