Lajme nga Bota

Një asteroidi i madh dhe 'potencialisht i rrezikshëm' do të hyjë në orbitën e Tokës javën e ardhshme

Një asteroidi i madh dhe 'potencialisht i rrezikshëm' do

Një asteroid me madhësinë e Kullës Eifel po hyn në orbitën e Planetit Tokë këtë muaj dhe është konsideruar si një pjesë shkëmbi unike nga shkencëtarët.

Asteroidi 4660 Nereus është klasifikuar "potencialisht i rrezikshmëm" për shkak të afërsisë së tij me Tokën. Më 11 dhjetor, NASA pret që ajo të jetë në pikën më të afërt me Tokën gjatë një periudhe 20-vjeçare. Asteroidi u zbulua në vitin 1982.

4660 Nereut është një asteroid 330-metër në formën e vezës dhe brenda javës së ardhshme shkencëtarët parashikojnë se do të vijë 2.5 milion milje larg nga Toka. Pavarësisht se tingëllon si një distancë tepër e largët, ajo është rreth dhjetë herë më larg se hëna, e cila konsiderohet e afërt sipas standardeve kozmike.

Sipas një analize nga Forbes , Nereus ka qenë një objektiv i propozuar për një mision hapësinor shumë herë, për shkak të formës së vezës, madhësisë dhe rrugës orbitale rreth diellit që e bën një asteroid ideal për t'u vizituar.

Edhe në vitin 2009, studiuesit e konsideruan Nereusin, "një kandidat të fortë për një mision takimi".

Asterank , një bazë të dhënash që monitoron më shumë se 600,000 asteroidë, vlerëson se vlera e Nereusit është 4.71 miliardë dollarë, duke e bërë atë një nga asteroidët më me kosto efektive për të shfrytëzuar burimet minerale. Mendohet se asteroidi përmban nikel, hekur dhe kobalt me ??vlerë miliarda dollarë.

Minierat e asteroideve janë një koncept që filloi të fitonte popullaritet në fillim të viteve 2010, por tani pasi industria komerciale e hapësirës ka nisur me lojtarë të mëdhenj si Blue Origin dhe SpaceX, mund të rikthehet sërish duke filluar me Nereus.

Sipas Forbes, do të duhej rreth një vit që një anije kozmike robotike të hynte në orbitë rreth Nereusit.

Tiranapost.al