Lajme nga Bota

Video/ ‘Notre-Dame’ i Danimarkës përfshihet nga zjarri, rrëzohet maja historike

Video/ ‘Notre-Dame’ i Danimarkës përfshihet nga zjarri,

Ndërtesa historike e bursës së Danimarkës në Kopenhagë është përfshirë nga zjarri.

Kjo ndërtesë daton që nga shekulli i 17-të, dhe është një nga ndërtesat më të vjetra të qytetit.

Spiralja e famshme, me një formë që të kujton katër bishta dragoi të bashkuar, mbi 50 metra e lartë, u shemb nga flakët. Ndërtesa aktualisht po i nënshtrohej restaurimit dhe për këtë arsye ishte e rrethuar me skela.

“Kjo është Notre-Dame jonë”, tha një dëshmitar, Henrik Grage, për televizionin danez, duke e krahasuar zjarrin me atë që përfshiu majën e katedrales së Parisit në vitin 2019