Lajme nga Bota

Nuk ishte sulm kamikaz. Arrestohet gruaja që dyshohet se vuri bombën në Stamboll

Nuk ishte sulm kamikaz. Arrestohet gruaja që dyshohet se vuri bombën

Të paktën gjashtë persona janë vrarë dhe 81 janë plagosur në një shpërthim në një zonë të frekuentuar në qendër të Stambollit dje.

Shpërthimi erdhi si pasojë e një bombe.

Një e dyshuar është arrestuar, tha ministri i brendshëm.

Bomba u vendos nga një grua. Në fillim u duk si një sulm kamikaz, por jo.

Ministri i Brendshëm Suleyman Soylu tha se gruaja e dyshuar ishte arrestuar. Për këtë ngjarje akuzohet Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK).

Kurdët kërkojnë një shtet të pavarur brenda Turqisë.

BE dhe SHBA e kanë cilësuar si organizatë terroriste.

Askush deri më tani nuk ka marrë përgjegjësinë për shpërthimin.