Lajme nga Bota

Papa Françesku: seksi jashtë martesës nuk është mëkati më i rëndë

Papa Françesku: seksi jashtë martesës nuk është

Papa Françesku ka thënë se seksi jashtë martesës nuk është mëkati më i rëndë.

“Mëkatet e trupit nuk janë më të rëndat”, tha Papa 84-vjeçar gjatë një konference për shtyp në bordin e avionit papal të hënën.

Krenaria dhe urrejtja janë 'më të rëndat', shtoi Papa.

Françesku e bëri komentin në përgjigje të një pyetjeje në lidhje me Kryepeshkopin e Parisit Michel Aupetit, i cili dha dorëheqjen javën e kaluar pasi dyshimeve se kishte marrëdhëie me një grua.

Edhe pse Aupetit, 70 vjeç, mohoi se marrëdhënia ishte seksuale , ai dha dorëheqjen për të parandaluar thashethemet që dëmtonin Kishën.

“Kur thashethemet rriten, i heqin reputacionin një personi, ai njeri nuk do të jetë në gjendje të qeverisë… dhe kjo është një padrejtësi”, tha Françesku.

“Kjo është arsyeja pse unë pranova dorëheqjen e Aupetit, jo në altarin e së vërtetës, por në altarin e hipokrizisë. Pyes veten, çfarë bëri Aupetit që ishte aq serioze sa duhej të jepte dorëheqjen? Nëse nuk e dimë akuzën, nuk mund ta dënojmë”, shtoi Papa, duke u kërkuar gazetarëve të hetojnë.

Tiranapost.al