Lajme nga Bota

Papa Francesku takon të atin e fëmijës së mbytur në Mesdhe

Papa Francesku takon të atin e fëmijës së mbytur në

Papa Francesku I ka takuar përgjatë vizitës së tij në Tiranë të atin e Alan Kurdi-t fëmijës i cili u mbyt duke tentuar të kalojë Mesdheun gjatë krizës së refugjatëve, imazhi i të cilit pushtoi mediat ndërkombëtare dhe sensibilizoi opinionin publik në lidhje me situatën e refugjatëve në përgjithësi.

Papa Francesku takon të atin e fëmijës së mbytur në

Sipas ekipit të shtypit të Papës, Pontifi ka shpenzuar shumë minuta me Kurdin dhe një përkthyes që i ka ndihmuar për të komunikuar dhe që të shprehë ngushëllimet për humbjen e fëmijës së tij. Kurdi nga ana e tij e ka falenderuar Papa Franceskun për vizitën dhe fjalët e tij që ndan dhumbjen me “të gjithë atyre emigrantëve që kërkojnë mirëkuptim, paqe dhe siguri, sepse braktisin vendet e tyre duke rrezikuar dhe jetën.”

Tiranapost.al