Lajme nga Bota

Papa mohon lajmet e dorëheqjes: Do të shkoj në Rusi dhe Ukrainës

Papa mohon lajmet e dorëheqjes: Do të shkoj në Rusi dhe

Papa Françesku ka hedhur poshtë lajmet se po planifikon të japë dorëheqjen në të ardhmen e afërt. Ka theksuar se është në rrugën e duhur për të vizituar Kanadanë këtë muaj dhe shpreson të jetë në gjendje të shkojë në Moskë dhe Kiev sa më shpejt të jetë e mundur pas kësaj vizite. Në fakt vizita e Papës në Kiev është kërkuar që prej fillimit të pushtimit rus me shpresën e shuarjes së konfliktit.

Në një intervistë ekskluzive për Reuters, në rezidencën e tij në Vatikan, Papa Françesku mohoi gjithashtu thashethemet se ai kishte kancer, duke bërë shaka se mjekët 'nuk më thanë asgjë për këtë' dhe për herë të parë dha detaje të gjendjes së gjurit që e ka penguar të kryejë disa detyra.

Megjithatë Papa Françesku përsëriti qëndrimin e tij të deklaruar shpesh se ai mund të jepte dorëheqjen një ditë nëse problemet shëndetësore ia bënin të pamundur drejtimin e Kishës - diçka që kishte qenë pothuajse e paimagjinueshme përpara Benediktit XVI.

I pyetur se kur mendoi se mund të ishte kjo kohë, ai tha: 'Nuk e dimë. Zoti do të na thotë.'

Lëndimi i gjurit

Intervista u zhvillua në ditën që ai do të nisej për në Republikën Demokratike të Kongos dhe Sudanin e Jugut, një udhëtim që ai duhej ta anulonte sepse mjekët thanë se mund t'i duhej të humbiste një udhëtim në Kanada nga 24-30 korrik. Edhe 20 ditë terapi dhe pushim për gjurin e djathtë. Kaq i duhet.

Lufta në Ukrainë

Duke folur për situatën në Ukrainë, Papa vuri në dukje se ka pasur kontakte midis Sekretarit të Shtetit të Vatikanit, Kardinalit Pietro Parolin dhe Ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov për një udhëtim të mundshëm në Moskë.

Asnjë papë nuk e ka vizituar kurrë Moskën dhe Papa Françesku e ka dënuar vazhdimisht pushtimin e Ukrainës nga Rusia; të enjten e kaluar ai e akuzoi atë në mënyrë implicite duke folur pa emra mbi një 'luftë mizore dhe të pakuptimtë agresioni'.

Kur Vatikani pyeti për herë të parë për një udhëtim disa muaj më parë, Françesku tha se Moska u përgjigj se nuk ishte koha e duhur.

Por ai la të kuptohet se tani diçka mund të ketë ndryshuar.

“Do të doja të shkoja (në Ukrainë) dhe doja të shkoja së pari në Moskë. Kemi shkëmbyer mesazhe për këtë, sepse mendova se nëse presidenti rus më jepte një dritare të vogël për t'i shërbyer kauzës së paqes...

'Dhe tani është e mundur, pasi të kthehem nga Kanadaja, është e mundur që të arrij të shkoj në Ukrainë,' tha ai. 'Gjëja e parë është të shkoj në Rusi njëherë për të ndihmuar në një farë mënyre. Do të doja të shkoja në të dy kryeqytetet gjithsesi.'

Vendimi kundër aborteve

I pyetur në lidhje me vendimin e Gjykatës së Lartë të SHBA-së për rrëzimin e vendimit historik “Roe kundër Ëade” që i jep të drejtën e një gruaje për të kryer një abort, Papa tha se ai e respektoi vendimin, por nuk kishte informacion të mjaftueshëm për të folur rreth tij nga pikëpamja juridike. Megjithatë e dënoi ashpër abortin, duke e krahasuar atë me 'punësimin e një vrasësi'. Kisha Katolike mëson se jeta fillon në momentin e konceptimit.

'Unë kam një pyetje: A është legjitime, a është e drejtë, të eliminohet një jetë njerëzore për të zgjidhur një problem?', tha Papa.