Lajme nga Bota

Paris/ Adoleshenti i preu kokën mësuesit pasi tregoi karikaturat e Profetit Muhamed

Paris/ Adoleshenti i preu kokën mësuesit pasi tregoi karikaturat e

Një adoleshentë që thirri ‘Allahu Akbar’ u qëllua për vdekje nga policia franceze pranë Parisit, pas dyshimit se i preu kokën me thikë mësuesit të tij me një thikë në mes të rrugës. Viktima u raportua se ishte një mësues historie në një gjimnaz, i cili kishte zemëruar prindërit duke shfaqur karikaturat e Profetit Muhamed për nxënësit.

Paris/ Adoleshenti i preu kokën mësuesit pasi tregoi karikaturat e

Sulmuesi, identiteti i të cilit nuk është përcaktuar zyrtarisht, u qëllua nga oficerët ndërsa u përpoqën ta arrestonin dhe më vonë vdiq nga plagët, tha policia.

Paris/ Adoleshenti i preu kokën mësuesit pasi tregoi karikaturat e

“Viktima kohët e fundit u kishte dhënë një mësim studentëve të tij mbi lirinë e shprehjes dhe u kishte treguar karikaturat e Muhamedit”, tha një burim për ‘Le Parisien’. Mësuesi i vrarë u identifikua si Samuel P.

Paris/ Adoleshenti i preu kokën mësuesit pasi tregoi karikaturat e

Sipas burimit, leksioni i tij bëri që një mashkull i tërbuar t’i afrohej me thikë dhe t’i priste kokën. Autori i dyshuari për terrorist u përshkrua si një 18-vjeçar i lindur në Moskë dhe i cili kishte lidhje me shkollën, ndërsa u raportua se kishte një jelek që dyshohej se ishte me eksplozivë.

Paris/ Adoleshenti i preu kokën mësuesit pasi tregoi karikaturat e

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka shkuar në Conflans-Sainte-Honorine. Ndërsa, ministri i Brendshëm, Gerald Darmanin, i cili ishte duke shkuar në Marok, u kthye urgjentisht në Paris./ Burimi Daily Mail