Lajme nga Bota

Për të pestën ditë radhazi, Portugalia raporton rekord vdekjesh nga Covid

Për të pestën ditë radhazi, Portugalia raporton rekord

Për të pestën ditë radhazi Portugalia ka regjistruar rekord vdekjesh si pasojë e Covid-19.

Vetëm në 24 orët e fundit raportohen 234 vdekje.

Në total vendi me 10 milionë banorë numëron 9,920 viktima të shkaktuara nga koronavirusi.

Qeveria portugeze duke analizuar situatën ka urdhëruar mbylljen e shkollave dhe universiteteve për 15 ditë, ndërsa spitalet përpiqen të përballojnë rritjen e të shtruarve.

Autoritetet e Shëndetit në vend njoftuan po ashtu se brenda ditës u regjistruan 13,987 raste të reja me Covid-19. Totali i të infektuarve shkon tashmë në 609,136.

Artikulli i marrë nga The Guardian, përkthyer dhe përshtatur në shqip nga Tiranapost.al.