Lajme nga Bota

Përgjaket festa e maturës në Virxhinia. 2 të vdekur dhe 5 të plagosur

Përgjaket festa e maturës në Virxhinia. 2 të vdekur dhe 5

Dy persona janë vrarë dhe pesë të tjerë janë plagosur nga të shtënat gjatë një ceremonie të diplomimit të shkollës së mesme në Richmond, Virxhinia.

Të shtënat jashtë Teatrit Atria i detyruan studentet me fustane diplomimi të vrapojnë për jetën.

Të shtënat ndodhën gjatë një ceremonie për shkollën e mesme Huguenot.

Një tjetër diplomim i planifikuar për të martën u shty dhemësimi është anuluar.

Viktimat janë një 18-vjeçar i cili ishte pjesë e klasës së maturantëve dhe babai i tij 36-vjeçar. Policia ende nuk ka bërë të ditur identitetin e tyre.

Një i dyshuar 19-vjeçar është marrë në paraburgim, sipas shefit të policisë së Richmond, Rick Edwards. Ai tha se policia beson se ai e njihte të paktën njërin nga viktimat.

"Një nxënës duhet të jetë në gjendje të shkojë në diplomim, të parakalojë dhe të shijojë arritjen me miqtë dhe familjet e tij," tha ai, duke e quajtur të shtënat një "akt egoist".