Lajme nga Bota

Përleshje mes policisë dhe protestuesve në Hong Kong, deri tani 16 arrestime

Përleshje mes policisë dhe protestuesve në Hong Kong, deri tani

Në rrugët e Hong Kong-ut është rikthyer dhuna. Gaz lotsjellës, ujë dhe plumba që shkaktojnë djegie, kundër turmës së protestuesve. Disa njerëz janë ringritur kundër projektligjit që parashikon deri në 3 vite burg për ata që fyejnë himnin kombëtar kinez.

Policia e rendit ndodhet para asamblesë ligjvënëse dhe ka ngritur një mur plastik, 6 metra të lartë për të mbrojtur ndërtesën. Deri tani numri protestuesve të arrestuar është 16.

*Burimi La Repubblica