Lajme nga Bota

Përplasja fatale e aeroplanit kinez ku humbën jetën 123 pasagjerë mund të ketë qenë i qëllimshëm

Përplasja fatale e aeroplanit kinez ku humbën jetën 123

Aksidenti fatal në Kinë i China Eastern Airlines, ku humbën jetën 123 pasagjerë dhe 9 anëtarët e ekuipazhit, mund të jetë shkaktuar qëllimisht, sipas raporteve të mediave amerikane.

Hetuesit deri më tani nuk kanë gjetur asnjë provë të një defekti teknik në avionin Boeing 737-800, i cili u rrëzua ndërsa fluturonte midis qyteteve jugore kineze të Kunming dhe Guangzhouin më 21 mars.

Të dyja kutitë e zeza - të cilat regjistrojnë të dhënat e fluturimit të avionëve - u gjetën nga rrënojat në malet e Guangxi-t jugor, por Administrata e Aviacionit Civil të Kinës tha se mund të duhej deri në një vit për të zbuluar shkakun e aksidentit.

Megjithatë, Wall Street Journal thotë se njerëzit e afërt me zyrtarët amerikanë, duke analizuar të dhënat, arrijnë në përfundimin se u rrëzua qëllimisht.

Pilotët nuk iu përgjigjën thirrjeve të përsëritura nga kontrollorët e trafikut ajror dhe aeroplanët aty pranë gjatë zbritjes së shpejtë, thanë autoritetet.

Regjistruesi i zërit të kabinës u dëmtua gjatë përplasjes dhe është e paqartë nëse hetuesit kanë qenë në gjendje të marrin ndonjë informacion prej tij.