Lajme nga Bota

Pompeo krah Trump: Jam krenar për atë që kemi arritur, historia do të na kujtojë

Pompeo krah Trump: Jam krenar për atë që kemi arritur, historia

Sekretari i Shtetit në SHBA, Michael Pompeo u dha një mesazh ish-zyrtarëve të administratës Trump të cilët janë duke u larguar nga Presidenti Donald Trump, gjatë një takimi me ligjvënësit e lartë republikanë dhe stafin e lartë të kongresit të Premten në mbrëmje.

"Unë jam krenar për atë që kemi arritur, jo vetëm në sigurinë kombëtare, hapësirën e politikës së jashtme, me të cilën kam punuar, por edhe punën pro-jetës që kemi bërë. Këto janë gjëra që me të vërtetë do të jenë historike. Mendoj se historia do të na kujtojë shumë mirë për këto gjëra kur të shkruhen librat” tha ai.

Vërejtjet e Pompeo u bënë në fund të një takimi ditor privat nga Komiteti Republikan i Studimit, grupi më i madh konservator brenda Dhomës i kryesuar nga Republikani Jim Banks. Ligjvënësit dhe ndihmësit diskutuan momentin konservator dhe se ku shkon më tej.

Mesazhi i Pompeo ishte një kontrast i fortë me atë të ish-ambasadorit të Kombeve të Bashkuara, Nikki Haley, i cili u tha anëtarëve të Komitetit Kombëtar Republikan gjatë një fjalimi me dyer të mbyllura të Enjten se Trump "do të gjykohet ashpër nga historia".

Ishte gjithashtu një kontrast i fortë me dy sekretarët e kabinetit Trump të cilët kanë dhënë dorëheqjen ditët e fundit, Betsy DeVos dhe Elaine Chao pasi mijëra mbështetës të presidentit protestuan në Capitol dhe disa hynë dhe u përfshinë në dhunë.

Pompeo tha se ajo që ndodhi ishte tragjike, por që ata që largoheshin nga presidenti nuk ishin "duke dëgjuar popullin amerikan".

"Ndërsa mendoj se të gjithë mendojmë se dhuna që ndodhi në vendin ku ju të gjithë punoni në Capitol ishte tragjike, unë kam parë njerëzit që largohen nga ky president tashmë. Dhe ata nuk po e dëgjojnë popullin Amerikan”, tha ai.