Lajme nga Bota

Princi Frederik kurorëzohet mbret i Danimarkës pas abdikimit të mbretëreshës Margrethe

Princi Frederik kurorëzohet mbret i Danimarkës pas abdikimit të
Pas 52 vitesh, Danimarka ka kthyer faqen, pasi princi dhe trashëgimtari i fronit është kurorëzuar sot mbret i vendit.

Abdikimi i papritur i nënës së tij, Mbretëreshës Margrethe solli në fron princin e kurorës 55-vjeçar dhe gruan e tij, Princeshën Mary të Australisë.

Margrethe përshëndeti turmën e mbledhur për herë të fundit si mbretëresha e vendit, ndërsa njerëzit brohorisnin duke valëvitur flamuj.