Lajme nga Bota

Prindërit shesin foshnjën afgane për 500 dollarë teksa Afganistani po vuan krizën e urisë

Prindërit shesin foshnjën afgane për 500 dollarë teksa

Afganistani po përballet me një krizë urie pas ardhes së talebanëve në pushtet në 15 gusht.

Sipas BBC fondet nga ndërkombëtarët që mbështesnin qytetarët afganë janë ndalur teksa bota debaton si do të merret me rejimin taleban.

OKB ka paralajmëruarse miliona njerëz do të vdesin nëse nuk mbërrijnë ndihma në vend.

BBC ka sjellë një raportim në terren të situatës së rëndë, ku njerëzit po vuajnë varfërinë dhe mungesën e ushqimit. Videoja përmabn dëshminë rrënqethëse të një nënë afgane e cila tregon se ka shitur fëmjën e saj për 500 dollarë:

“Fëmijët, po vdisnin nga uria, kështu që ne duhej të shisnim vajzën time. Ne jemi të uritur. Nuk kemi miell dhe vaj në shtëpi. Nuk kemi asgjë. Vajza ime nuk e di se cila do të jetë e ardhmja e saj,” rrëfen babai, teksa thotë se u detyruan ta shisnin të bijën, dëshmoi gruaja afgane.

Ndiqni videon e mëposhtme:

Tiranapost.al.Z.B