Lajme nga Bota

Prokurorët amerikanë thonë se protestuesit e Capitol Hill kishin për qëllim të “kapnin dhe të vrisnin” zyrtarët

Prokurorët amerikanë thonë se protestuesit e Capitol Hill kishin

Prokurorët federalë ofruan përshkrimin më tronditës të trazirave të javës së kaluar në Capitol Hill, duke deklaruar se qëllimi ishte "për të kapur dhe vrarë zyrtarë të zgjedhur".

Prokurorët ofruan atë pikëpamje në një proces gjyqësor që i kërkonte një gjykatësi të mbante në paraburgim Jacob Anthony Chansley, i cili akuzohet se mblodhi njerëzit brenda Capitol.

Sipas informacionit të Policisë së Capitol, Chansley ishte i shquar për brirët që mban mbi kokën e tij, bojën e fytyrës dhe mbajtjen e një shtize gjashtë metra.

"Provat e forta, përfshirë fjalët dhe veprimet e vetë Chansley në Capitol, mbështesin qëllimin e protestuesve të Capitolit i cili ishte të kapnin dhe të vrisnin zyrtarë të zgjedhur në qeverinë e Shteteve të Bashkuara," shkruan prokurorët e qeverisë.

Akuzat, të shkruara nga avokatët e Departamentit të Drejtësisë në Arizona, vijnë ndërsa qeveria ka filluar të përshkruajë me terma më alarmues se çfarë ndodhi.

Chansley do të paraqitet në gjykatën federale në Arizona të Premten për një seancë dëgjimore.

"Ai e donte Trump, çdo fjalë. Ai e dëgjoi atë. Ai ndjeu sikur po i përgjigjej thirrjes së presidentit tonë," tha avokati i Chansley Al Ëatkins për CNN të enjten.

"Klienti im nuk ishte i dhunshëm. Ai nuk kaloi asnjë vijë policie. Ai nuk sulmoi askënd.

"Watkins tha se Chansley shpreson gjithashtu për një falje presidenciale. Prokurorët përshkruajnë ata që sulmuan Capitolin si "kryengritës" dhe ofrojnë detaje të reja në lidhje me rolin e Chansley në rrethimin e dhunshëm javën e kaluar, duke përfshirë atë që qëndroi ku kishte qëndruar Zëvendës Presidenti Mike Pence atë mëngjes. Chansley shkroi një shënim duke thënë "është vetëm çështje kohe, drejtësia po vjen ".

Chansley më vonë i tha FBI se ai nuk e kishte fjalën për një kërcënim por tha që Zëvendës Presidenti ishte një "tradhëtar i trafikimit të fëmijëve" dhe vazhdoi më tej duke përshkruar Pence, Biden dhe politikanë të tjerë si tradhtarë. Para se të arrestohej, Chansley i tha FBI se donte të kthehej në Uashington për inaugurimin për të protestuar.

Prokurorët akuzojnë Chansley si një rrezik i cili shpejt mund të mbledhë para përmes mjeteve jo-tradicionale si "një nga udhëheqësit dhe maskotët e QAnon, një grup i referuar zakonisht si një kult (i cili predikon teorinë e komplotit anti-qeveritar të rrënuar).

Ata gjithashtu thanë se Chansley vuan nga sëmundje mendore dhe është një përdorues i rregullt i drogës.

Departamenti i Drejtësisë ka sjellë më shumë se 80 çështje penale në lidhje me trazirat e dhunshme në Kapitol të SHBA javën e kaluar, në të cilën mbështetësit e Trump sulmuan ndërtesën, rrëmbyen zyrat dhe në disa raste, sulmuan policinë.

Shumë nga personat e akuzuar deri më tani u gjurmuan lehtësisht nga FBI, i cili ka më shumë se 200 të dyshuar, falë pjesës më të madhe të videove dhe fotove të postuara në mediat sociale.