Lajme nga Bota

Putin për herë të parë në Ukrainë që prej pushtimit. Ç'nënkupton vizita e tij?

Putin për herë të parë në Ukrainë që prej

Vladimir Putin ka bërë një vizitë të papritur në Mariupolin e pushtuar nga Rusia. Kjo është vizita e tij e parë në territorin e pushtuar nga forcat e tij në konfliktin njëvjeçar.

Po ç'nënkupton kjo vizitë?

Vizita ishte një akt i dukshëm kundërshtimi, i ardhur vetëm disa ditë pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi një urdhër arresti për të.

Ajo nxiti gjithashtu zemërimin e Ukrainës – ministria e mbrojtjes e krahasoi Putinin me një “hajdut” që viziton “nën errësirën e natës” - qytetin e shkatërruar nën ofensivën e Rusisë.

Putini fluturoi në Mariupol me helikopter.

Presidenti rus shfaqet duke takuar banorë në dukje të befasuar. Putin i thotë një njeriu “ne duhet të fillojmë të njohim njëri-tjetrin më mirë”.

Kremlini këmbënguli se vizita ishte "spontane". Nuk është e qartë se kur u zhvillua, megjithëse të shtunën Putin vizitoi Krimenë për të shënuar nëntëvjetorin e aneksimit të saj.

Të gjitha pamjet e publikuara nga vizita e Putinit janë pas errësirës, një mënyrë e mundshme për të fshehur dëmet.

Vizita është veçanërisht provokuese për ukrainasit pasi Mariupol ishte prej kohësh një simbol i rezistencës që ka dëshmuar disa nga luftimet më intensive që kur Rusia filloi pushtimin e saj.

Gjatë udhëtimit, Kremlini tha se Putin ekzaminoi gjithashtu vijën bregdetare të Mariupolit, duke vizituar një klub jahtesh dhe një ndërtesë teatri.

Zëvendëskryeministri rus Marat Khusnullin, i cili e shoqëroi, foli në detaje me Putinin për "punën e vazhdueshme të ndërtimit dhe restaurimit" në qytet.

Në video, Khusnullin i thotë Putinit: “Ekziston një plan për ta rindërtuar atë deri në fund të vitit të tretë. Ne planifikojmë që ai të jetë një aeroport plotësisht funksional i aftë për të kryer fluturime në të gjitha qytetet e Rusisë dhe jashtë saj.

Një këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, Mykhailo Podolyak, kritikoi "cinizmin" dhe "mungesën e pendimit" për vizitën e Putinit.

"Krimineli gjithmonë kthehet në skenën e krimit," shkroi Podolyak në Twitter.

Mariupol, një qytet port në Detin Azov, ndodhet në rajonin Donetsk të Ukrainës dhe ka qenë nën kontrollin e drejtpërdrejtë të Rusisë që nga maji 2022.

Mariupol u bë një simbol i rezistencës ukrainase gjatë javëve të sulmeve të pamëshirshme ruse vitin e kaluar.

Analistët e mbrojtjes i thanë më parë CNN se forcat ruse u përpoqën të rrafshonin Mariupolin për ta bërë qytetin "më të lehtë për t'u kontrolluar".

Nga 450,000 njerëz që jetonin në qytet para luftës, më shumë se një e treta tashmë është larguar.