Lajme nga Bota

Qyteti më i ftohtë i Kinës përjeton ditën më të akullt në 50 vitet e fundit

Qyteti më i ftohtë i Kinës përjeton ditën më

Temperaturat në qytetin më verior të Kinës ranë në minus 53°C – më e ftohta e regjistruar ndonjëherë, thanë meteorologët.

I vendosur në provincën verilindore Heilongjiang, pranë Siberisë, Mohe njihet gjerësisht si "Poli i Veriut i Kinës" dhe është një nga vendet e pakta që ka një klimë subarktike.

Temperatura në orën 7 të mëngjesit të 22 janarit, gjithashtu dita e parë e Vitit të Ri Hënor, u regjistrua në minus 53°C, sipas Byrosë Meteorologjike Heilongjiang. Mundi rekordin e mëparshëm prej minus 52.3°C në vitin 1969.

Autoriteti meteorologjik i Kinës ka parashikuar rënie të mëdha të temperaturave në disa pjesë të vendit.

Në Rusinë fqinje, në Yakutsk, që njihet si qyteti më i ftohtë në botë, temperaturat u ulën në minus 62.7°C – më e ftohta në më shumë se dy dekada.

Dimrat në Mohe janë të gjatë dhe fillojnë në fillim të tetorit, shpesh zgjasin deri në maj. Temperaturat mesatare gjatë kësaj periudhe dihet se janë nën zero.

I ftohti i vazhdueshëm i qytetit tërheq turistët gjatë gjithë vitit, të cilët dynden në atraksionet e tij prej akulli.